Sidebar

Praėjusiais metais Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos fakultetas pasiekė svarbų žingsnį, pasirašydamas bendradarbiavimo sutartį su Poznanės superkompiuterių ir tinklų centru (PSNC) kvantinių skaičiavimų srityje. Taip pat pernai metų pabaigoje buvo įsteigta Lietuvos kvantinių technologijų asociacija, kurios vienu iš steigėjų tapo Vilniaus universitetas (Matematikos ir informatikos fakultetas kartu su Fizikos fakultetu)1. Tai pažymi reikšmingą raidą Lietuvos mokslo ir technologijų srityje, siekiant aktyviau plėtoti ir tyrinėti naujas kvantinių technologijų galimybes.

res 1

Asociatyvi nuotr.

Balandžio 14-ąją buvo minima Pasaulinė kvantinė diena, (angl. World Quantum Day2), o šiemet ją šventė daugiau nei 65 šalys. Lietuvos mokslininkai taip pat aktyviai kvietė įsitraukti į šiai progai skirtus renginius3. Kvantinės dienos data pasirinkta pagal vieną svarbiausių kvantinės mechanikos konstantų – Planko konstantos – vertę 4.14 eVs. Pasak VU MIF mokslo prodekano ir kvantinių technologijų asociacijos viceprezidento prof. dr. Remigijaus Paulavičiaus, matematikams ši kvantinė diena yra svarbi, nes: „Matematika yra pagrindinis įrankis suprasti ir modeliuoti kvantinius reiškinius bei fenomenus. Daug kvantinių konceptų ir algoritmų paremti giliai matematiniais principais, ir matematikai yra svarbi kvantinių technologijų bei mokslinių tyrimų bendruomenės dalis.“

Pasaulinė kvantinė diena yra renginys, skirtas pabrėžti ir švęsti kvantinės mechanikos svarbą ir įtaką mokslo ir technologijų srityse. Ši diena yra skirta pripažinti ir paryškinti kvantinės mechanikos atradimus, pasiekimus ir jų įtaką visuomenei. Tai taip pat yra proga pabrėžti kvantinius kompiuterius, kvantinę informaciją, kvantines technologijas ir kitus svarbius kvantinės mechanikos taikymus.

Kvantinių technologijų asociacijos viceprezidentas prof. dr. R. Paulavičius džiaugiasi, kad Vilniaus universitetas praėjusiais metais žengė itin svarbų žingsnį šioje srityje: „Perimdami patirtį iš PSNC galime tikslingiau vystyti ir investuoti į kvantines technologijas. PSNC, priklausantis Lenkijos mokslų akademijos Bioorganinės chemijos institutui, buvo pirmoji institucija Vidurio Europoje 2022 m. vasarį prisijungusi prie IBM kvantinio tinklo. Šiais metais čia statomas daugiau nei 20 kubitų fizinis kvantinis kompiuteris, kuris grindžiamas pagautų jonų technologija. Tai yra pirmasis iš šešių kvantinių kompiuterių, diegiamų remiantis 2023 m. birželio Europos didelio našumo skaičiavimų bendru susitarimu (EuroHPC JU)4.

 

1https://naujienos.vu.lt/isteigta-lietuvos-kvantiniu-technologiju-asociacija/

2https://worldquantumday.org/

3https://www.kvantinediena.lt/

4https://eurohpc-ju.europa.eu/one-step-closer-european-quantum-computing-eurohpc-ju-signs-hosting-agreements-six-quantum-computers-2023-06-27_en

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos