Sidebar

Dažnai girdime, kokie paklausūs informatikos specialistai, o kaip yra su matematikais? Ar tiesa, kad baigus matematiką tėra tik vienas pasirinkimas – būti mokytoju? „Matematikai geba analizuoti duomenis, turi išlavintą abstraktų mąstymą, kas yra labai reikalinga verslo, medicinos, informacinių technologijų ir inovacijų srityse,“ – sako Darius Daugvila, kuris apsigynė matematikos bakalauro diplomą Vilniaus universiteto (VU) Matematikos ir informatikos fakultete (MIF) ir šiandien stengiasi atrasti būdų, kaip visuomenei perduoti žinutę, kad matematikai labai reikalingi.

VU MIF studente Paulina Bilinskaite Justino Auskelio nuotrauka

VU MIF studentė Paulina Bilinskaitė (Justino Auškelio nuotr.)

 Vienas iš būdų – įmonių įsitraukimas į ugdymo procesą. Tą jos daro skirdamos stipendijas studijų programų studentams, konsultuodamos studijų programų rengėjus, kaip kurti ar koreguoti programas, kad būtų mokomi dalykai reikalingi darbo rinkoje.

Pasak D. Daugvilos, „Moody’s“ analitiko, įmonę remti studentus ir universitetą skatina noras išsiauginti specialistus savo įmonei: „O nauda – akivaizdi. Matydami, ko trūksta mūsų įmonei, užsiauginame paklausius specialistus ne tik sau, bet ir šaliai.“

Matematikų poreikis rinkoje ir egzamino rezultatų įtaką studijoms

VU MIF absolvento ir „Moody’s“ analitiko D. Daugvilos nuomone, matematikos specialistų poreikis rinkoje yra toks pat didelis arba labai panašus į IT srities: „Daugelis įmonių turi itin sudėtingas užduotis ar problemas, kurioms išspręsti reikia matematikos žinių.“ Jam antrina ir blockchain įmonės „SUPER HOW?“ vadovas ir vienas bendrakūrėjų Andrius Bartminas: „Matematikos specialistai, turintys duomenų analizės žinias, galintys atlikti sudėtingus skaičiavimus ir prognozes yra itin reikšmingi komandos nariai mūsų vystomuose projektuose.“

Absolventai, vos baigę mokyklą, dažnai susiduria su dilema – kuria kryptimi judėti toliau. D. Daugvila drąsina tuos, kuriems matematika yra įdomi: „Nors visuomenėje susidaręs įspūdis, kad, jeigu gerai sekasi tikslieji mokslai, naudingiau rinktis informatikos studijas, tačiau mano rekomendacija – labai gerai pagalvoti apie matematikos studijas. Būtent jos suteikia didesnes galimybes laviruoti. Matematikos studijos padeda stiprius žinių ir abstraktaus mąstymo pagrindus, tad jas baigus galima rinktis darbą informatikos sferoje. Ir tai tik viena iš galimybių“.

Darius Daugvila asm archyvas

Darius Daugvila (asmeninio archyvo nuotr.)

Šiais metais moksleiviams renkantis matematikos studijas gali turėti įtakos valstybinio brandos egzamino rezultatai. VU MIF vyriausias mokslo darbuotojas habil. dr. Alfredas Račkauskas skuba raminti absolventus: „Matematikos supratimas ir abstraktus mąstymas neabejotinai daro įtaką bet kokių studijų kokybei, pasirengimui ateities iššūkiams bei gebėjimams juos įveikti. Abiturientai tai supranta, tai supranta ir universitetai.

Stojančiuosius ir ketinančius rinktis matematiką noriu nuraminti – universitetai ras sprendimų. Galbūt pasiūlys papildomų matematinių kursų, individualizuotų studijų programų, įvairių pasirenkamųjų kursų, kurie gali ištaisyti mokyklinės matematikos spragas.“

Matematikos studijos Vilniaus universitete

VU MIF yra ruošiamos keturios matematikos krypčių grupės programos ir visos jos veda skirtingais karjeros keliais. Duomenų mokslo studijos apjungia modernius ir klasikinius duomenų analitikos metodus su pažangiomis informacinėmis technologijomis. „Nuolat tobulėjančios informacinės technologijos pasaulyje sparčiai didina kaupiamų duomenų kiekį bei įvairovę, kartu didindamos duomenų analitikų poreikį,“ – pastebi studijų programos komiteto pirmininkė doc. dr. Rūta Levulienė, – „Platus pasirenkamųjų dalykų sąrašas suteikia galimybę specializuotis duomenų analizės metodų taikymuose įvairiose srityse, apimančiose tokius sektorius: aukštųjų technologijų, IT, telekomunikacijų, robotikos, gamybos, medicinos, švietimo, finansų, verslo, įmonių ir valstybės administravimo bei valdymo.“

Matematikos ir matematikos taikymų studijų programa išsiskiria savo universalumu. Ją baigus nesunku įsisavinti trūkstamas žinias iš labai įvairių sričių, tęsti karjerą ir dirbti itin skirtingose srityse. „Išskyrus galbūt humanitarines,“ – svarsto studijų programos komiteto pirmininkas prof. dr. Gediminas Stepanauskas. Jam antrina D. Daugvila: „Pasirinkus matematiką galima dirbti finansinėse sferose, su duomenų analize. Informatikos studijos aiškiai apibrėžia sritis, o matematikos mokslai platesni. Nors studijuoti sudėtingiau, bet baigę studijas gali labiau laviruoti darydami karjerą.“

VU MIF studentas Justino Auskelio nuotrauka

Finansų ir draudimo matematikos programa skirta mėgstantiems matematiką bei informatiką ir norintiems išmokti tikimybiniais metodais modeliuoti šiuolaikinio pasaulio reiškinius. Įgytos žinios pritaikomos finansų rinkų pokyčiams, investavimo rizikoms, draudimo įmonių patiriamoms žaloms, pensijų sistemos veikimui modeliuoti ir visur, kur neišvengiamai susiduriama su atsitiktinumais.

Verslo duomenų analitikos programa gana nauja, ruošiama kartu su VU Verslo mokykla. Prie šios programos turinio prisideda ir įmonė „Moody’s“. Su ja fakultetai konsultuojasi dėl studijų programos, kaip paruošti rinkai reikalingus specialistus. Verslo duomenų analitikos programa siekiama ugdyti studentų verslo duomenų statistinės analizės gebėjimus suteikiant šiuolaikines statistikos, mašininio mokymosi, verslo ir finansų žinias bei gebėjimus, reikalingus duomenų rinkimui, sisteminimui, analizei ir rezultatų interpretavimui.

Pasirodo, kad matematikams pasirinkti kelią verslo, ekonomikos ar technologijų srityse paprasčiau, nei tapti mokytojais. O ką daryti, norint pasirinkti mokytojo kelią? Baigus matematikos ar kitas studijas papildomai reikia įgyti profesinę pedagogo kvalifikaciją, suteikiančią teisę bendrojo ugdymo mokyklose dirbti dalyko mokytojais. Mokyklos pedagogikos profesinės pedagoginės studijos VU Filosofijos fakultete trunka vienerius metus.

Tam, kad patrumpintų mokytojo kelią ir parengtų kvalifikuotus specialistus, VU MIF šiuo ruošiama Matematiko mokymo ir edukometrijos studijų programa, skirta rengti matematikos bakalaurus, turinčius gilias ir plačias mokyklinės matematikos turinio, matematinio mąstymo psichologijos, matematikos istorijos bei filosofijos žinias. Priėmimas į šią programą bus vykdomas nuo kitų metų.

Andrius Bartminas asm archyvas copy

Andrius Bartminas  (asmeninio archyvo nuotr.)

Matematika ir verslas: įsitraukimas į studijų procesą, darbas blockchain srityje

Stipendijas ir kitą paramą VU MIF rengiamiems studentams skiria tokios įmonės kaip „Coherent Solutions“, „Epam“, „Moody’s“. Paklausus D. Daugvilos, kas daro didžiausią įtaką priimant sprendimus dėl paramos skyrimo, analitikas atviras: „Viskas krypsta į duomenis – visose sferose reikia duomenų analizės: nuo verslo, medicinos sektorių iki aukštųjų technologijų inovacijų.“

Pasak A. Bartmino, blokų grandinės technologijos tyrimų laboratorijos „SUPER HOW?“ vadovo, matematikai ypač svarbūs ir blockchain srityje: „Blockchain yra kriptografinė infrastruktūra, o kriptografijos pagrindas iš esmės ir yra matematika. Blockchain‘e egzistuoja daug tokeno ekonomikos, tad žmonės, suprantantys apie duomenų analizę, duomenų simuliavimą, turintys matematinį suvokimą ir gebantys „pamatyti“, kaip atrodys vienas ar kitas ekonominis modelis, yra labai svarbūs siekiant užtikrinti sklandų ekosistemos veikimą.“

Pasirinkti matematikos studijas, ypač šiemet, gali prireikti drąsos, tačiau matematika atveria plačius karjeros kelius. Apie studijas VU Matematikos ir informatikos fakultete galite sužinoti čia.