Šįmet Vilniaus universiteto Rektoriaus mokslo premija už išskirtinius akademinius pasiekimus skirta Matematikos ir informatikos fakulteto Duomenų mokslo ir skaitmeninių technologijų instituto vyriausiajai mokslo darbuotojai prof. dr. Olgai Kurasovai. Mokslininkė papasakojo apie savo pasiekimus, už kuriuos skirtas garbingas apdovanojimas, atskleidė, kuo ją traukia nagrinėjama mokslinė sritis ir pabrėžė, kad šis laimėjimas – ne tik jos nuopelnas. O. Kurasova dėkoja kolegoms už bendrus darbus ir įsitraukimą.
Olga Kurasova. Justino Auškelio nuotr.
Trumpai papasakokite apie savo akademinius pasiekimus, už kuriuos skirtas šis apdovanojimas.
Šie metai buvo ypatingai produktyvūs. Rektoriaus mokslo premijai buvo pateikti trys straipsniai. Vienas iš jų žurnale „Artificial Intelligence Review“, kurio citavimo rodiklis (Impact Factor, IF) CA WoS duomenų bazėje IF=10,7. Du straipsniai kituose žurnaluose, kurių citavimo rodiklis taip pat gana aukštas, IF=4,1. Tyrimų tematika betarpiškai susijusi su dirbtinio intelekto vystymusi ir taikymu. Kartu su bendraautoriais pasiūlėme giliuoju mokymusi pagrįstą klavišų paspaudimų dinamikos autentiškumo nustatymo būdą, siekiant aptikti vidines grėsmes ypatingos svarbos infrastruktūroje. Kita tematika – paaiškinamasis dirbtinis intelektas. Publikuota išsami paaiškinamojo intelekto metodų taikymo vaizdams segmentuoti apžvalga. Be premijai teiktų straipsnių šiais metais rezultatus esu publikavusi dar dviejuose kituose žurnaluose, turinčiuose citavimo rodiklį CA WoS duomenų bazėje.
Taip pat šiais metais mano vadovaujamas mokslininkų grupių projektas konkurse gavo Lietuvos mokslo tarybos finansavimą. Šįmet gana aktyviai įsitraukiau į mokslo komunikaciją. Buvau pakviesta dalyvauti Lietuvos verslo forume vykusioje diskusijoje, daviau kelis interviu žiniasklaidoje. Pagrindinė tema – dirbtinio intelekto taikymas, iššūkiai ir grėsmės.
Kuo jus pačią traukia mokslinė sritis, kurioje dirbate?
Dar būdama vaikas susidomėjau mokslu. Man labai patiko mokytis tiek mokykloje, tiek universitete. Nieko nereikėjo daryti prievarta, užduotis atlikinėjau su dideliu malonumu. Mokslas yra neatskiriama mano gyvenimo dalis. Mano disertacijos tematika jau buvo susijusi su specifinių dirbtinių neuroninių tinklų vystymusi. O tai buvo beveik prieš du dešimtmečius. Per visą laikotarpį tematika išsiplėtė į įvairias sritis, tačiau ir iki šiol dirbtiniai neuroniniai tinklai išlieka pagrindine mano tyrimų sritis. Kodėl tai įdomu? Visų pirma, dirbtiniai neuroniniai tinklai yra matematinis biologinių neuroninių tinklų modelis. Tyrinėjat dirbtinius neuroninius tinklus, norisi nors šiek tiek pažinti, kas darosi mūsų smegenyse, kai mes galime išmokti ir atsiminti. Antra, yra labai platus dirbtinių neuroninių tinklų taikymų spektras, pradedant nuo medicininių vaizdų analizės, baigiant kenksmingos programinės įrangos etišku užmaskavimu, kad ji būtų sunkiai atpažįstama antivirusinių programų, siekiant gerinti sistemų kibernetinį saugumą.
Ką jums reiškia toks įvertinimas? Ar jis motyvuoja tolimesniems darbams?
Šis įvertinimas suteikia dar daugiau pasitikėjimo savimi ir motyvaciją tęsti pradėtus darbus. Norėčiau pabrėžti, kad Rektoriaus mokslo premija nėra tik mano vienos nuopelnas. Tai bendras puikios komandos darbas. Nuoširdžiai dėkoju mokslinių straipsnių bendraautoriams doc. dr. Viktor Medvedev, doktorantams Arnoldui Budžiui, Rokui Gipiškiui ir kitiems kolegoms iš Duomenų mokslo ir skaitmeninių technologijų instituto. Tik jų dėka ir įsitraukimu į bendrus darbus mano pasiekimai įvertinti tokiu garbingu apdovanojimu.