VU MIF dalyvauja ekscelencijos centrų steigimo programoje: jos vertė – 16 mln. eurų

Vilniaus universitetas (VU) su Lietuvos mokslo taryba (LMT) pasirašė 16 mln. eurų vertės sutartis dėl keturių VU ekscelencijos centrų kūrimo. Ekscelencijos centrų programa bus įgyvendinama nuo 2023 iki 2027 m. Šios programos lėšomis numatoma stiprinti Lietuvos mokslo ir studijų aplinką, pritraukti užsienio tyrėjus, didinti Lietuvos mokslo erdvės patrauklumą. Sutartys pasirašytos įgyvendinant Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos inicijuotą programą „Ekscelencijos centrų iniciatyva“.

Vilniaus universitete įkurti keturi ekscelencijos centrai, kurie sutelks išskirtinių kompetencijų mokslininkų komandas, kurių plėtojamų mokslinių tyrimų rezultatai pritrauks užsienio tyrėjus, stiprins konkrečių mokslo krypčių potencialą ir didins VU konkurencingumą tarptautinėje mokslinių tyrimų erdvėje.

2024.02.05.ekscelencijos.centrai.1

Prof. Jurgita Markevičiūtė, J. Auškelio nuotr.

VU Matematikos ir informatikos fakultetas (MIF) prisideda prie ekscelencijos centro „Duomenų centras mašininiam mokymui ir kvantiniams skaičiavimams gamtos ir biomedicinos mokslų srityse“. Jame dalyvaujantys padaliniai, be VU MIF, Gyvybės mokslų centras, Chemijos ir geomokslų ir Medicinos fakultetai. Šiame centre bus iš viso vykdomi penki skirtingi, tačiau tuo pačiu ir glaudžiai tarpusavyje susiję projektai, o centrui vadovauja – prof. Jurgita Markevičiūtė.

Kuriant modernius duomenų ir didelio našumo kompiuterijos (HPC) centrus, poreikis naudoti kvantinius skaičiavimus yra svarbiausias technologijų reikalavimas Europoje ir patenka į didžiausių technologijų trejetą tarp 500 didžiausių HPC duomenų centrų pasaulyje. Atsižvelgiant į tai, VU MIF mokslo prodekanas, prof. dr. Remigijus Paulavičius, yra atsakingas už projektą, skirtą kvantinių mašininio mokymosi metodų kūrimui ir validavimui naudojant parengtus duomenų rinkinius. Šio projekto metu mokslininkų komanda dirbs ties klasikiniams mašininio mokymosi algoritmams skirtų kvantinių versijų – grandinių (angl. circuit) realizavimu, testavimu, validavimu ir tobulinimu siekiant kvantinėje kompiuterijoje svarbaus klaidų triukšmo mažinimo.

2024.02.05.ekscelencijos.centrai.2

Prof. dr. Remigijus Paulavičius, J. Auškelio nuotr.

„Natūralu, kad sukūrus visiškai naujos technologinės paradigmos algoritmus, bus atliekama lyginamoji klasikinių ir naujųjų – kvantinių algoritmų analizė naudojant sudarytus duomenų rinkinius bei pritaikymas realiems praktiniams uždaviniams spręsti. Tokiu būdu siekiama sukurti kvantinius algoritmus, leidžiančius efektyviau išspręsti ekscelencijos centre išgrynintas vienmačių ar daugiamačių signalų, pavyzdžiui šnekos, inkstų patologijos, kristalografijos ir kt. praktines problemas“, – sako prof. dr. R. Paulavičius.

MIF Informacinių technologijų prodekanas prof. dr. Povilas Treigys koordinuoja projektą, susijusį su duomenų centru ir mašininiu mokymusi. Projekto vykdymo metu bus sukurtos fakulteto bendruomenei sąlygos, kurios leis pasinaudoti greitos ir lėtos atminties sprendimais, užtikrinant duomenų atsarginį kopijavimą juostose. Projekto eigos metu numatyta keisti fakulteto kritinę IT infrastruktūra taip, kad bendruomenė spręsdama mokslinius uždavinius galėtų šiuos efektyviai pateikti skaičiuojamiesiems resursams apdoroti ir būtų užtikrintas atsarginis duomenų kopijavimas, šalia to, naujinama infrastruktūra būtų lengvai palaikoma bei plečiama. Įdiegus naują infrastruktūrą, numatoma, jog skelbiami mokslinių tyrimų rezultatai būtų atkartojami. Atkartojamumas bus užtikrinamas viešinant modelius bei jiems sukurti naudotus duomenis.

2024.02.05.ekscelencijos.centrai.3

Prof. dr. Povilas Treigys, J. Auškelio nuotr.

„Duomenų centras mašininiam mokymui ir kvantiniams skaičiavimams gamtos ir biomedicinos mokslų srityse“ pasitelkdamas šiuolaikinių mokslo duomenų ir metaduomenų ontologijas ketina surinkti ir atverti gamtos ir biomedicinos mokslų turimus ir naujai gaunamus duomenis pagal FAIR (angl. findable, accessible, interoperable, reusable) principus ir panaudoti šiuos duomenis modeliams kurti, įveiklinant mašininio mokymo ir kvantinių skaičiavimų metodus. Centro uždaviniai apima duomenims tinkamų ontologijų pritaikymą, atviros prieigos prie (meta)duomenų sudarymą, paskirstytos sistemos, skirtos keistis didelės apimties duomenimis bei modeliams kurti, diegti ir testuoti, parengimą.

Vienas iš VU įsteigtų centrų veiklos tikslų – tarpdisciplininio bendradarbiavimo plėtojimas, taip prisidedant prie centruose vykdomų mokslo krypčių mokslinių tyrimų kokybės stiprinimo. VU, be kita ko, įsipareigojo pritraukti naujus tyrėjus, podoktorantūros stažuotojus, doktorantus, taip pat – siekti aukštų mokslinės veiklos rezultatų.

Apie kitų ekscelencijos centrus galite daugiau sužinoti čia.

2024-02-05