Sidebar

2022 12 06 Matematikai900x492

Šių metų lapkričio mėnesį „Baltijos kelio“ matematikos olimpiadoje Norvegijoje komanda iš Lietuvos pasiekė įspūdingą rezultatą – iš 100 galimų taškų surinko 73 – ir užėmė trečiąją vietą. Nuo nugalėtojų lietuvių komandą, kurios vienas iš vadovų buvo ir Vilniaus universiteto (VU) Matematikos ir informatikos fakulteto (MIF) dėstytojas doc. dr. Aivaras Novikas, skyrė vos keli taškai. Lenkijos ir Vokietijos komandos, surinkusios po 75 taškus, iškovojo pirmąsias vietas.

„Labai didžiuojamės šia pergale. Olimpiadoje dalyvavo 10 Baltijos regiono šalių, tarp kurių buvo visos Skandinavijos šalys. Esame įpratę girdėti siūlymus, jog mokyklinės matematikos mokyme turėtume orientuotis į Skandinavijos šalis. Ši pergalė rodo, kad mokyklinės matematikos „aukščiausioje lygoje“ nenusileidžiame Skandinavijos šalims“, – pasiekimu džiaugiasi VU MIF dekanas prof. dr. Paulius Drungilas.

„Baltijos kelio“ mokinių matematikos olimpiada kasmet vyksta vis kitoje šalyje.  Pirmąjį kartą ji buvo surengta dar 1990 m. trijų Baltijos šalių komandoms, pagerbiant 1989 m. Baltijos kelio politinę akciją.

2022 m. lapkričio mėn. „Baltijos kelio“ olimpiada buvo organizuojama jau 33-iąjį kartą ir vyko Norvegijos šiaurėje, už Šiaurės poliaračio esančiame Trumsės mieste. Nestandartinių matematikos uždavinių spręsti susirinko mokiniai iš dešimties valstybių. Lietuvai šiemet atstovavo Paulius Aleknavičius, Jokūbas Jasiūnas ir Benas Raišutis (visi trys iš Vilniaus licėjaus), Tomas Babelis (Vilniaus jėzuitų gimnazija) ir Pijus Šapnagis (LSMU gimnazija). Komandą lydėjo VU MIF dėstytojas doc. dr. Aivaras Novikas ir Vilniaus licėjaus matematikos mokytojas ekspertas Benas Budvytis.

„Baltijos kelio“ varžyboms pamatą paklojo VU MIF organizuojama Lietuvos komandinė mokinių matematikos olimpiada prof. J. Kubiliaus taurei laimėti. Būtent toks pat formatas, kai penki mokiniai, dirbdami kartu, bando išspręsti dvidešimt uždavinių, pasirinktas ir „Baltijos kelio“ olimpiadoje.

VU MIF dėstytojas doc. dr. A. Novikas, ruošęs ir lydėjęs moksleivius į olimpiadą, pastebi, kad nors šiaurės pašvaistės paieškose, surengtose varžybų dienos vakarą, mokiniams taip ir nepavyko jos surasti, bet pačiose varžybose Lietuvos mokiniams puikiai sekėsi drauge ieškoti gerų idėjų, nušviečiančių matematinę nežinomybę: „Galėtų atrodyti, kad kūrybingas mąstymas, reikalingas sprendžiant nestandartinius uždavinius, tegali būti labai individualus, matematiniam atradimui įvykstant nebent atskiro žmogaus galvoje. Tačiau atskiri kūrybingumai tik sustiprina, paskatina vienas kitą, dalinantis įžvalgomis komandinio darbo metu ir taip įgyjant vis aiškesnį kartais gana sudėtingos matematinės situacijos pažinimą.“

Doc. dr. A. Novikas metą iššūkį ir skaitytojams – kviečia išspręsti vieną „Baltijos kelio“ olimpiados užduotį: „Tai uždavinys apie penkis žmones, atsidūrusius keblioje padėtyje ir savo sumanumu galinčius kartu rasti sprendimą. Nors jo sąlygoje sudėtingų matematinių formulių nerasime, jis buvo sunkus varžybų dalyviams. Galbūt skaitytojams, neribojamiems laiko, skirto visiems 20 uždavinių išspręsti, pavyks pademonstruoti išminčių įžvalgumą bei šį uždavinį išspręsti,“

Uždavinys:

Aplink didelį laužą sėdi penki išminčiai. Jie žino: rytoj ateis Jurgis ir kiekvienam išminčiui ant galvos uždės vienos iš keturių spalvų – raudoną, žalią, mėlyną arba geltoną – kepurę, o tada po apmąstymų kiekvienas išminčius turės užrašyti ant skiautės vieną iš tų keturių spalvų. Kiekvienas išminčius galės matyti tik dviejų jam gretimų išminčių kepurių spalvas, bet ne savo ir ne kitų dviejų išminčių. Be to, pasirodžius Jurgiui, išminčiams draudžiama bendrauti. Įrodykite: išminčiai šiandien gali sugalvoti strategiją, kurią taikydami būtų garantuoti, kad savo kepurės spalvą rytoj užrašys ne daugiau nei du išminčiai.

Visus uždavinius, rezultatus ir kitą informaciją apie varžybas galima rasti čia.

2022-12-06