Sidebar

Socialinių tinklų Instagram, LinkedIn, Tiktok algoritmai, kognityvinė tinklaveika

Dainius Baliūnas

Šiandien, kai išgyvename riboto bendravimo sąlygas, socialiniai tinklai išgelbėjo pasaulį. Taip, taip:  Facebook, Instagram Tiktok – tai tik naujosios eros pradžia, kuri žmonijai teikia neribojamas galimybes bendrauti virtualiai. Nesvarbu, kokios oro sąlygos ir kokios būties audros mus supa, realiame laike galime keistis informacija: rašydami žinutes, siųsdami nuotraukas, keisdamiesi vaizdo įrašais ir pagaliau kurdami bendravimo emocijas (Tiktok).

2021 09 08 Socialiniai tinklai380x250Pirmosios pasaulio bendruomenės taip pat negalėjo gyventi pavieniui. Garsieji Actekai, Majai kūrė šimtatūkstantinius miestus. Mesopotamijoje – Babilone civilizacija būrėsi į daugiatūkstantines bendruomenes aplink upes, derlingas žemes. Tolimuose Gvinėjos, Naujosios Zelandijos salynuose pirmykštės bendruomenės, vedamos religijos, papročių ar įtakojamos gamtinės – geografinės aplinkos taip pat jungėsi į grupes.

Koks gi tikslas ir evoliucinis poreikis bendrauti socialinėse grupėse? Pirmiausia – taip lengviau gyventi (ką patiriame ir šiandien), kurti, statyti. Kai gyvenama bendruomenėje, kuriamas socialinis komunikacinis bendrystės tinklas.

Socialinė bendrystė dar svarbesnė. Ir šiandien stropiai mokslininkų nagrinėjama tokios elgsenos (socialinio bendravimo) paskata kyla mūsų smegenyse: su pagalba sintaksėmis sujungto neuronų tinklo. Taigi, mūsų gamtinė prigimtis įgalina mokytis iš aplinkos ir iš aplinkinių. Būdami socialiniame rate kartu galime ugdyti įgūdžius, kurti naujoves. Galėdami keistis informacija – tobulėjame.

Graikų filosofo – bendravimo teorijos pradininko Aristotelio moksliniai tyrimai įrodė, kad buvimas socialinėje bendruomenėje formuoja mus kaip individus. Aristotelio filosofinė bendravimo teorija  – ethos pathos logos – šiandien naudojama kuriant daugelį socialinių tinklų veiksmingumo algoritmų. Gilesni neurolingvistikos tyrimai įrodė, kad bendraujant socialiniuose tinkluose galime mokytis, ugdyti įgūdžius, atsisakyti žalingų įpročių, įtakoti, valdyti, kurti nuostabias patirtis.

Kokie gi socialinių tinklų veiklos principai ir algoritmai, kokia jų įtaka mūsų kasdieniniai elgsenai ir gyvenimo eigai? Facebook – pakeitė visą mūsų gyvenimą akimirksniu. Jei laukdavome laiško, nuotraukos ar žinutės iš draugų paštu kelias dienas ar savaitę, šiandien viską galime daryti akimirksniu per sekundę. Pasikeitė daugelis socialinės veiklos ir verslo sričių: reklama tapo visiškai kitokia – orientuota į greitą psichologinį poveikį.

Instagram – bendruomenės grupės keitimasis informacija – suteikia galimybes verslo organizacijoms tapti visuomenės dalimi. Tiktok žengia dar toliau: šis socialinis tinklas dar gyvesnis ir artimesnis, jame galime keistis emocija. O tai jau labai daug gyvenant riboto bendravimo laikmetį. Galime dalintis tos akimirkos nuotaika – kas ir yra svarbu socialiniame žmonijos gyvenime.

Bendraukime junkimės į grupes, dalinkimės įdomia patirtimi, žaiskime, mokykimės vieni iš kitų ir taip pasaulis tobulės ir bus nuostabus gyventi.

Daugiau informacijos apie tai sužinosite Dainiaus Baliūno ir dr. Gerda Ana Melnik – Leroy rugsėjo 13 d. paskaitoje „Socialinių tinklų Instagram, LinkedIn, Tiktok algoritmai, kognityvinė tinklaveika“.

Nuotrauka iš Pixabay, Gerd Altmann

2021-09-08

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos