Aukštosios mokyklos ir kolegijos šiemet Lietuvoje siūlo rinktis iš 100 tiesiogiai su informacinių technologijų sektoriumi susijusių studijų programų. Palyginimui – šiemet socialinių mokslų krypties studijų yra 116, o menų – 130 programų. Nors darbo rinkoje nuolat pabrėžiamas augantis IT specialistų poreikis, dalis būsimų studentų dėl įvairiausių mitų informacinių technologijų studijų rinktis neskuba.
„Nors informacinių technologijų sektorius yra viena sparčiausiai augančių ekonomikos šakų, matome, kad stojančiųjų pasirinkimai šios tendencijos neatliepia, todėl pilnas sektoriaus augimo potencialas nėra išnaudojamas. „Verslios Lietuvos“ duomenimis, kitų išsivysčiusių ES valstybių IT sektoriai, lyginant su Lietuvos, yra gerokai didesni – Suomijoje jis didesnis 10, Belgijoje – 14, o Švedijoje net 17 kartų. Mums reikia daugiau IT specialistų“, – sako Darius Dužinskas, „Baltic Amadeus“ Personalo vadovas.
Studentus aktyviau rinktis informacinių technologijų studijas ragina ir dvejus metus „Baltic Amadeus“ dirbantis Giedrius Saulėnas, IT saugumo testuotojas, save vadinantis „etišku įsilaužėliu”. Giedrius Saulėnas 2021 metais baigė Informacinių Technologijų studijų programą Vilniaus Universitete ir su būsimais studentais dalinasi įžvalgomis ir patarimais.
Nuo humanitaro iki matematiko
Pasak Giedriaus Saulėno, Informacinių Technologijų studijas jis pasirinko, nes matė IT sektoriaus perspektyvą ateityje. „Nuo mažens domėjausi technologijomis, todėl baigus mokyklą IT studijos atrodė natūralus pasirinkimas. Be to, baigus šias studijas atsiranda galimybė veikti daugybę skirtingų dalykų, o įgautos žinios praverčia tiek kasdieniniame gyvenime, tiek leidžia lengviau suprasti didelę mūsų gyvenimo dalį užimančias technologijas“, – sako jau nuo antro kurso IT įmonėje dirbantis vyras.
Giedrius Saulėnas pirmiausia nori paneigti mitą, kad IT sektorius įdomus ir tinkamas tik matematikams: „IT srityje svarbiausias dalykas yra degančios akys, motyvacija, o visų techninių dalykų galima išmokti. Taip žiūrėjau ir į savo studijas. Kaip ir nemaža dalis mano grupiokų, aš nemėgau matematikos, todėl pirmame kurse, kai buvo nemažai matematinių dalykų, užsidegimo studijuoti buvo mažiau. Tačiau tai – praeinantis dalykas, o žingeidumas ir siekis pritaikyti įgytas žinias praktikoje ir praktiniai eksperimentai po paskaitų padėjo augti kaip profesionalui.“
D. Dužinskas pastebi, kad IT sektoriuje labai svarbūs ne tik tikslieji mokslai, bet ir kūrybiniai, humanitariniai gebėjimai – elementarus raštingumas, gebėjimas aiškiai dėstyti savo mintis lietuvių kalba ir geros užsienio kalbų žinios. „Jeigu patinka matematika, logika, tikslumas, tada IT pakraipos studijų pasirinkimas gali būti susijęs su programavimo kalbų mokymusi; jeigu labiau prie širdies komunikacija, bendravimas, organizavimas, valdymas – tada labai tiktų šiuolaikiškos projektų vadybos studijos; o jei patinka dailė ar piešimo technikos – pagalvokite apie dizaino studijas. Visos šios specialybės, nors labai skirtingos savo prigimtimi, yra sudėtinės IT sektoriaus dalys“, – sako D. Dužinskas, pabrėždamas, kad IT sektoriuje puikiai jaučiasi ir intravertai, ir ekstravertai.
Į praktiką – nuo pirmo kurso
Nuo antro kurso IT įmonėje dirbantis Giedrius Saulėnas prisimena, kad pirmąją darbo patirtį gavo jau pirmame kurse, atliekant profesinę praktiką: „Gyvenime visada norėjosi siekti daugiau, todėl pirmąją praktiką, kuri truko du vasaros mėnesius ir kurios metu įgavau bazines testavimo žinias, susiradau jau pirmojo kurso pabaigoje. Nors toje įmonėje ir nelikau dirbti, žinojau, kad praktika kaip būdas mokytis man tinka, todėl po mažiau nei metų radau kitą profesinę praktiką, po kurios įsidarbinau įmonėje, kurioje dirbu iki šiol, nuo pat antro kurso pabaigos.“
D. Dužinskas pastebi, kad tokia dinamika IT sektoriuje yra įprasta – darbinė patirtis pagal specialybę pradedama įgyti nuo antro ar trečio kurso, nes beveik visos didžiosios IT bendrovės turi savo studentų praktikos programas, kurių metu per kelis mėnesius suteikia praktinių žinių, leidžia prisidėti prie realių projektų įgyvendinimo, tokią praktiką apmoka, o geriausiems studentams, praktikai pasibaigus, pasiūlo pastovias darbo vietas, sudarant galimybę derinti darbą su studijomis.
Darbo pozicijų įvairovė
Pasak Giedriaus Saulėno, kadangi studijos supažindino su skirtingomis IT sritimis, pirmaisiais metais buvo sunku suprasti, kas jam iš tikrųjų įdomu. Tačiau pradėjęs dirbti įmonėje pamatė, kaip kiekviena iš sričių atrodo „gyvai“ – tai padėjo suprasti, kas iš tikrųjų patinka. Prisimindamas savo profesinę kelionę, Giedrius Saulėnas teigia, kad savo „profilį“ jam atrasti ir išsigryninti padėjo praktika ir darbas įmonėje: „Studijų metais patekau į „BA IT Challenge“ – profesinės praktikos programą, o jai pasibaigus buvau pakviestas prisijungti prie įmonės kaip testuotojas. Mano tuometinė vadovė visų naujai iškeptų darbuotojų paklausė, ką domintų saugumo testavimo sritis – taip prasidėjo mano, kaip etiško įsilaužėlio, karjera.“
Giedrius Saulėnas prisimena, kad atradęs kibernetinį saugumą suprato, kad nori gilintis į tai ne tik darbe, bet ir likusių studijų metu. „Supratus, kas man iš tikrųjų įdomu, pradėjau labiau domėtis įvairiomis su kibernetiniu saugumu susijusiomis paskaitomis, pavyzdžiui, kompiuterių tinklai, rinktiniais informacijos saugos skyriais, tinklų saugumu. Parodžius susidomėjimą, dėstytojai mielai patardavo ir pamokydavo, papasakodavo apie kibernetinio saugumo situaciją Lietuvoje ir pasaulyje. Praktikos įmonėje metu man taip pat buvo suteikta galimybė sukti į šią sritį, po truputį patikint vis rimtesnis darbus“, – pasakoja saugumo testavimo specialistas Giedrius Saulėnas.
Sėkmės raktas – komandinis darbas
Pasak D. Dužinsko, IT sektoriuje dirbantys žmonės juokiasi išgirdę klausimą, ar nenuobodu bendrauti tik su ekranu – juk didžiąją laiko dalį jie dirba komandose, tariasi, konsultuojasi su kolegomis ir bendrai sprendžia sudėtingus uždavinius. Tokiam darbui reikalingos savybės, kurios padeda ne tik puikiai programuoti, bet ir bendrauti, suprasti, išgirsti kitus. „Norint sukurti Vienaragius, inovatyvias programėles ir sudėtingas sistemas, reikia didelės specialistų komandos, kurios nariai papildo vienas kitą“, – sako personalo ekspertas.
Giedrius Saulėnas sako, kad didžiausia klaida galvoti, jog pasirinkus studijuoti informacines technologijas ar informacines sistemas, darbas bus tik sėdėti ir žiūrėti į kompiuterį. Jo patirtis studijų metais ir dirbant įmonėje rodo, kad daug užduočių yra atliekamos komandoje: „Kadangi dirbu kaip „etiškas įsilaužėlis“, tenka prisiliesti prie daug skirtingų veiklų, dirbti su klientais iš skirtingų industrijų. Didelė dalis mano darbo dienos yra klientų sistemų įsilaužimo testavimas, taip pat saugumo vertinimas, taip pat dalyvauju įvairiuose skambučiuose su klientais. Taip pat tenka prisidėti ir prie vidinių įmonės kibernetinio saugumo veiklų, dirbant su didžiulę patirtį turinčiais kolegomis.“
Svarstantiems apie IT studijas, Giedrius Saulėnas primena, kad žengti pirmuosius žingsnius su dėstytojų pagalba yra didelis privalumas: „Universitete dirbantys žmonės dirba „iš idėjos“, jie tiki švietimu ir siekia išugdyti jaunąją kartą geriausiais savo srities specialistais. Parodžius pakankamai susidomėjimo, o ypač atėjus su degančiomis akimis, visada galima sulaukti pagalbos ir papildomų patarimų. O profesinė sėkmė priklauso nuo asmeninių pastangų.“
„Baltic Amadeus“ – unikalius IT sprendimus kurianti, skaitmenizacijos ir IT saugumo klausimais konsultuojanti bendrovė, kurioje dirba daugiau nei 200 kvalifikuotų profesionalų. Šiaurės Europos finansų, energetikos, telekomunikacijų, logistikos, laivininkystės ir kitų rinkų įmonėms „Baltic Amadeus“ kuria naujausiomis debesijos („Cloud“), dirbtinio intelekto (AI) ir daiktų interneto (IoT) platformų tendencijomis pagrįstus skaitmenizavimo sprendimus, siekdama užtikrinti geriausią patirtį savo klientams, naudotojams ir darbuotojams.
„Baltic Amadeus“ informacija
2021-08-13