Vasario 3 d. paskelbti Lietuvos mokslo premijų konkurso laureatai. Technologijos mokslų srityje Lietuvos mokslo premija skirta VU Matematikos ir informatikos fakuleto mokslininkams prof. Gintautui Dzemydai ir prof. Olgai Kurasovai už darbų ciklą „Nuo duomenų mokslo link dirbtinio intelekto technologijų (2006–2020)“.

2022 02 09 Dzemyda Kurasova380x250Lietuvos mokslo premiją gavusio darbo „Nuo duomenų mokslo link dirbtinio intelekto technologijų“ autoriai prof. habil. dr. Gintautas Dzemyda ir prof. dr. Olga Kurasova  savo mokslinius tyrimus vykdo Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos fakulteto Duomenų mokslo ir skaitmeninių technologijų institute, jų iniciatyva įsteigtoje Kognityvinių skaičiavimų mokslinėje grupėje. Ši mokslinė grupė specializuojasi duomenų mokslo ir dirbtinio intelekto sprendimuose bei technologijose.

Duomenų mokslas yra daugiadisciplininis, jungia informacines technologijas su mokslo fundamentika grindžiamais duomenų tyrimo ir dirbtinio intelekto metodais. Daugiadiscipliniškumas apima duomenų tyrybą, didžiuosius duomenis, duomenų analitiką, mašininį mokymąsi, neuroskaičiavimus, vizualizavimą, šablonų atpažinimą, žinių radimą duomenų bazėse, kognityvinius skaičiavimus. Šios disciplinos tarpusavyje yra labai susietos ir jos sudaro pagrindą dirbtiniam intelektui ir juo grindžiamoms technologijoms vystytis.

Šio Lietuvos mokslo premijai pateikto darbo rezultatai susiję su duomenų mokslo įsitvirtinimu tarp kitų mokslų ir dirbtinio intelekto įspūdingu renesansu. Pasaulyje gerai žinoma Lietuvoje sukurta vizualios duomenų tyrybos mokslinė mokykla. Jos kūrėjų Lietuvos mokslo premijai pateiktą darbų ciklą sudaro 2006–2020 m. paskelbtos 123 publikacijų: viena monografija, šeši monografijų skyriai ir 110 mokslinių straipsnių.

G. Dzemyda ir O. Kurasova per šį laikotarpį parengė 19 mokslo daktarų, vykdė mokslinių tyrimų bei eksperimentinės plėtros projektus, išleido vadovėlių studentams ir doktorantams, prisidėjo prie mokslo populiarinimo.

2022-02-09