Sidebar

Koronaviruso SARS-CoV-2 sukeltos ligos COVID-19 plitimas, kilusi pasaulinė pandemija ir būsimos pasekmės verčia neatidėliojant gauti daugiau šios srities žinių. Tuo tikslu Lietuvos mokslo taryba inicijavo vienkartinį paraiškų konkursą finansuoti trumpalaikius mokslinius tyrimus, kurios atlikę Lietuvos mokslininkai pateiktų mokslu grįstas išvadas ir rekomendacijas dėl COVID-19 pandemijos.

2020 08 13 corona380x250VU Matematikos ir informatikos fakulteto mokslininkai vykdys mokslinį tyrimą, kurio tema „Pandeminio streso poveikio gyventojų vartojimo sprendimams kognityvinė analizė ir jo įtakos Lietuvos ekonomikai prognozė“.

Projekto dalyviai – dr. Gerda Ana Melnik, prof. habil. dr. G. Dzemyda, Vytautas Tiešis, Jaroslava Arsenjeva prof. dr. D. Melnikienė.

„Iš 2008 m. finansinės krizės matyti, jog po krizės žmonės labai sunkiai grįžta į normalų gyvenimą, o COVID-19 atveju prisidėjo dar ir kritinė epideminė dimensija – žmonėms grėsė ne tik finansinės, bet ir sveikatos problemos ar net mirtis.

Ne mažesnį poveikį daro ir tokie pokyčiai, kaip darbas nuotoliniu būdu, vaikų mokymas namuose, šeimyninės krizės. Šis mokslinis projektas remiasi prielaida, jog pastarieji pokyčiai žmonių gyvenime ir dėl jų patirtas stresas formuos gyventojų vartojimo tendencijas ir, tikėtina, paveiks Lietuvos ekonomiką“, – sako projekto vadovė dr. Gerda Ana Melnik.

Šio tarpdisciplininio tyrimo tikslas – ištirti, kaip pandemijos sukeltas stresas paveiks gyventojų vartojimo sprendimus ir įtakos Lietuvos ekonomiką, bei pateikti rekomendacijas valdžios institucijoms ir verslui dėl efektyvios komunikacijos su gyventojais.

Kognityvinės psichologijos eksperimentiniai metodai leis tirti ir kiekybiškai apibendrinti, kaip specifiniai kognityviniai procesai (stresas) veiks žmonių elgseną (sprendimų priėmimą bei vartojimą). Tai padės identifikuoti elgesio dėsningumus, kurie sunkiai aptinkami remiantis tradiciniais sociologiniais tyrimais.

Naudojant eksperimento metu gautus ir Statistikos departamento pateikiamus duomenis bus sudaryti duomenų mokslu ir skaitmeninėmis technologijomis grįsti modeliai, atspindintys pandemijos poveikį vartojimui. Kiekvienam iš pandemijos scenarijų bus modeliuojama, kokią įtaką vartotojų elgesio pokyčiai turės atitinkamoms ekonomikos šakoms.

Tyrimų rezultatų pagrindu bus parengta tiek mokslinė, tiek praktinė taikomoji produkcija.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos