Sidebar

2020 10 06 Spektrum 32 Virselis642x410

Spalio 1 d. Vilniaus universitetas (VU) išleido naujausią mokslo populiarinimo žurnalo „Spectrum“ numerį (32).

Šiame numeryje kviečiame skaityti apie kosmoso misijas, dominančias ne vien mokslininkus, bet ir verslo atstovus. Sužinosite, kodėl pasaulis taip trokšta patekti į kosmosą, kada vyks jo dalybos ir kaip prie viso to prisideda Lietuvos mokslininkai. Pasak vieno iš jų, didžiausias su kosmoso misijomis susijęs proveržis yra ne tolimosios kelionės, o į šią sritį atsigręžiantis privatus sektorius, siekiantis daugumos tyrimų rezultatus pritaikyti praktikoje.

VU Fizikos fakulteto spektroskopininkų mokslinė grupė neseniai sukūrė ir pristato naują vėžio diagnostikos metodą, kuriuo tiria vėžines ląsteles, kraujo mėginiuose ieško aspirino, o seilių bandiniuose – kofeino. Tokiais tyrimais galima nustatyti tikslias piktybinių auglių ribas.

Žurnale VU teisininkas pasakoja apie prekybą žmonėmis, kuri šiandien išsivysčiusiose šalyse atrodo tikrai neįmanoma. Deja, realybė visai kitokia. Beveik kiekvieną dieną teisėsaugos institucijos praneša apie prekybos žmonėmis atvejus įvairiose Europos Sąjungos valstybėse. Pasaulyje į prekeivių žmonėmis tinklą patenka per 25 milijonus žmonių.

Sapnų tyrėjas, psichologas primena, kad senais laikais sapnus buvo bandoma iškoduoti kaip paslėptas žinutes – dažnai su pranašišku turiniu. Šiais laikais sapnų tyrimais užsiima mokslininkai. Jie vis dar bando išsiaiškinti, kaip atsiranda nakties vaizdiniai, kokia yra jų pagrindinė funkcija, kaip juos valdyti ir interpretuoti. Netgi atskleidžia, kodėl šiais laikais beveik visada regime spalvotus sapnus.

32-ojo numerio viršelį ir keturias mokslines temas papuošė jauno ir talentingo iliustratoriaus Andriaus Banelio darbai.

Kviečiame skaityti.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos