Bioinformatika – tai moderni ir dinamiška sritis, sujungianti biologiją, informatiką ir matematiką. Ji ne tik atveria galimybes dirbti su dideliais biologiniais duomenimis, bet ir suteikia įrankius kurti naujus vaistus, vakcinas ir prisidėti prie pasaulinės biotechnologijų pažangos. Lietuvoje bioinformatikos studijos yra itin vertinamos, nes jos ne tik paruošia studentus dirbti įvairiose pramonės šakose, bet ir atveria kelius į mokslinę karjerą. Nuo kitų mokslo metų ši studijų programa bus vykdoma anglų kalba, pirmo kurso studentai turės galimybę kai kuriuos dalykus studijuoti lietuviškai.
MIF studentai. Justino Auškelio nuotr.
Išskirtinės žinios ir platus jų pritaikymas
VU Matematikos ir informatikos fakultete (VU MIF) vykdomos bioinformatikos studijos studentams suteikia platų žinių bagažą: jie analizuoja biologinius procesus, kuria kompiuterinius modelius ir taiko IT sprendimus biologinių duomenų apdorojimui. Studijų metu studentai įgyja žinių apie genų terapiją, pavojingų ligų gydymą, baltymų struktūrų prognozavimą ir daug kitų svarbių sričių, kurios tiesiogiai prisideda prie biomedicinos ir biotechnologijų plėtros.
Kaip teigia VU MIF bioinformatikos studijų programos komiteto pirmininkas doc. dr. Gintautas Bareikis, bioinformatika – tai ateitis, kuri ateina į mūsų kasdienį gyvenimą. „Tiems, kurie nori dirbti su dideliais duomenimis, kurti kompiuterinius modelius biologiniams procesams ir prisidėti prie mokslo pažangos, bioinformatika – puikus pasirinkimas“, – sako jis.
Gintautas Bareikis. Justino Auškelio nuotr.
Studijos atvėrė duris į mokslo pasaulį
Vienas iš šios programos sėkmės pavyzdžių – VU Gyvybės mokslų centro Biotechnologijos instituto vyresnysis mokslo darbuotojas dr. Andrius Merkys. Jis dirbti pradėjo jau antrame kurse ir greitai suprato, kad mokslininko kelias yra tai, ko jis nori siekti. Jo darbas apima ne tik tyrimus, straipsnių rašymą, bet ir dėstymą studentams. Bioinformatikos studijos suteikia išskirtinį įgūdžių ir žinių derinį, leidžiantį dirbti tiek su biologiniais duomenimis, tiek su IT sprendimais. Dirbant šioje srityje, galima prisidėti prie mokslo proveržio ir realių problemų sprendimo. „Šios studijos suteikia dideles galimybes“, – nedvejodamas sako A. Merkys.
Andrius Merkys. Ugniaus Bagdonavičiaus nuotr.
A. Merkys taip pat prisideda prie kristalografinės duomenų bazės (COD) tobulinimo ir vystymo. Kas tai? Kristalografinė duomenų bazė COD yra pasaulinės bendruomenės kūrinys, kurios duomenis pildyti ir naudoti gali kiekvienas – duomenų bazėje įgyvendinta paieška pagal daugybę parametrų, tačiau norintys gali ir tiesiog atsisiųsti visus COD esančius įrašus ir paiešką bei peržiūrą atlikti savo kompiuteryje arba naudoti specialius programinius įrankius darbui su kristalografiniais duomenimis. Pagrindinės jos duomenų panaudojimo sritys yra medžiagotyra ir vaistų kūrimas. Prie įspūdingo projekto mokslininkas pradėjo dirbti dar studijuodamas.
Studijų pasirinkimas – laiko reikalaujantis procesas
Kitas įkvepiantis pavyzdys – Ievos Pudžiuvelytės istorija. Iš Mažeikių kilusi mergina bioinformatikos studijas baigė Magna Cum Laude diplomu. Ieva buvo ne tik puiki studentė, bet ir jau nuo pirmo kurso, patarta dėstytojo G. Bareikio, įsitraukė į aktyvią mokslinę bei bendruomeninę veiklą. Sprendimą studijuoti bioinformatiką ji priėmė po ilgos savirefleksijos ir suvokimo, kad šioje srityje puikiai susijungia skirtingos ją dominančios sritys: matematiką, IT ir gamtos mokslus. Tam įtaką padarė ir dalyvavimas VU „Jaunųjų matematikų mokykloje“: „Supratau, kad „Jaunųjų matematikų mokyklos“ užduotys privertė mane pamatyti matematiką kitu kampu ir net ja susižavėti“, – sako Ieva. Ji džiaugiasi, kad studijos ne tik atitiko jos lūkesčius, bet ir suteikė galimybę prisidėti prie sprendimų, kurie gali turėti realios naudos biomedicinai.
Ieva Pudžiuvelytė. Asmeninio archyvo nuotr.
Svarstantiems rinktis bioinformatikos studijas, mergina pataria turėti omenyje, kad šioje studijų programoje studentai pirmiausia yra ruošiami atlikti mokslinį darbą: nagrinėti mokslinę literatūrą, kelti hipotezes, atlikti biologijos mokslo šakose reikalingas analizes bei kurti programinius įrankius. Ieva bioinformatikos studijas siūlo rinktis tiems, kurie siekia išnaudojant matematikos bei programavimo įgūdžius, prisidėdami prie biomedicinos ar gyvybės mokslų progreso.
Karjeros galimybės ir ateities perspektyvos
Bioinformatikos sritis sparčiai plečiasi ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Vis daugiau biotechnologijų ir biomedicinos įmonių ieško kvalifikuotų specialistų, turinčių žinių tiek informatikos, tiek biologijos srityse. Šios studijų programos absolventai gali dirbti IT ir duomenų analizės įmonėse, mokslinių tyrimų institutuose, farmacijos ir biotechnologijų kompanijose, taip pat sveikatos priežiūros įstaigose ir medicinos centruose.
Bioinformatikos studijos – tai galimybė ne tik įgyti vertingų žinių, bet ir prisidėti prie gyvybės mokslų progreso. Sėkmingos šios programos absolventų patirtys parodo, kaip šios studijos gali atverti duris į sėkmingą karjerą tiek Lietuvoje, tiek ir pasaulyje.