Sidebar

Prof. A. Laurinčikui skirta Jono Kubiliaus vardo premija

„Aproksimavimai dzeta funkcijomis ir polinomais“ – taip vadinasi prof. habil. dr. Antano Laurinčiko darbų ciklas, už kurį skirta Lietuvos mokslų akademijos (LMA) vardinė Jono Kubiliaus premija.

2023 02 28 A Laurincikas380x250LMA yra įsteigusi 19 vardinių premijų, kurios skiriamos kas ketverius metus. 2023 m. vasario 21 d. LMA prezidiumas, remdamasis LMA vardinių premijų konkursų rezultatais, konkursams pateiktų darbų vertinimo komisijų siūlymais ir LMA mokslų skyrių teikimu, nutarė skirti premijas 2022 m. LMA vardinių premijų konkursų nugalėtojams.

A. Laurinčikas yra VU MIF profesorius, habilituotas fizinių mokslų daktaras, Lietuvos mokslų akademijos tikrasis narys, vienas iš itin aktyviai pasaulyje dirbančių mokslininkų, sprendžiančių analizinės skaičių teorijos problemas, orientuotas į dzeta ir L funkcijų elgseną. Dzeta funkcijos turi įdomią savybę, vadinamą universalumu, kuri reiškia, kad plati analizinių funkcijų klasė gali būti norimu tikslumu aproksimuojama vienos ir tos pačios dzeta funkcijos postūmiais.

Prof. A. Laurinčikas yra vienas žymiausių ir produktyviausių šios dzeta funkcijų savybės tyrinėtojų, jis išvystė dzeta funkcijų universalumo įrodymo teoriją, paremtą tikimybinėmis ribinėmis teoremomis analizinių funkcijų erdvėje. Šiam tikslui didelę įtaką turėjo profesoriaus Jono Kubiliaus sukurta tikimybinė skaičių teorija, su kuria A. Laurinčikas susipažino doktorantūros metu.

Mokslininkas kartu su užsienio kolegomis bei savo mokiniais gavo svarius rezultatus dzeta funkcijų efektyvizavimo teorijoje, pasiūlė tikslesnes universalumo teoremas trumpuose intervaluose, įrodė universalumo teoremas su apibendrintaisiais postūmiais, tame tarpe, naudojant Rymano dzeta funkcijos netrivialiųjų nulių menamąsias dalis, Gramo taškus ir Gramo funkcijas, taip pat išvystė jungtinio dzeta funkcijų universalumo teoriją, atrado universalumo savybę absoliučiai konverguojančioms Dirichlė eilutėms, priklausančioms nuo parametro ir daug kitų rezultatų.

VU MIF mokslininkas kasmet paskelbia apie dešimt straipsnių Clarivate Analytics WoS duomenų bazės mokslo žurnaluose, bendras jų skaičius siekia du šimtus. Profesorius yra dviejų Lietuvos mokslo premijų laureatas, dviejų monografijų autorius, universalumo teorijos mokyklos, aktyviai dirbančios Vokietijoje, Japonijoje ir Lietuvoje bendrakūrėjas, vadovauja daktaro disertacijoms ir jau parengė daugiau nei trisdešimt mokslo daktarų, sprendžiančių analizinės skaičių teorijos problemas.

2023-02-28

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos