Sidebar

MIF studentė Vaida apie ERAMUS programą: „Lisabona tapo antri namai“

„Studijos ir gyvenimas užsienyje sustiprino savarankiškumą, išmokau suderinti mokslus, laisvą laiką ir buitį, pažinau save, įgavau daugiau drąsos bendraujant angliškai su nepažįstamais žmonėmis,“ – sako MIF studentė Vaida Lebedevaitė praėjusių metų rudens semestrą pasinaudojusi ERASMUS mainų programa ir vieną semestrą praleidusi NOVA universitete Lisabonoje, Portugalijoje.

Finansų ir draudimo matematikos bakalauro studentė V. Lebedevaitė su MIF bendruomene ir studentais, svajojančiais apie mainų galimybes, dalinasi savo patirtimi ir patarimais.

2022 09 23 Lisabona600x551

Vaida, praėjusių metų rudenį praleidai Lisabonos universitete. Kaip ten prasideda mokslo metai?

Prasideda standartiškai, visai kaip pas mus. Pirmąją paskaitą supažindina su mokymosi programa, vertinimo sistema. Ir tada jau kimbame į pirmųjų temų nagrinėjimą.

Pagal ką rinkaisi šalį, universitetą? Kas padarė didžiausią įtaką priimant sprendimą?

Kriterijai buvo tokie: šalis, kurioje nesu buvusi, pragyvenimo lygis ne aukštesnis nei Lietuvoje, švelnios žiemos, studijos 100 proc. anglų kalba, universiteto reitingas panašus arba aukštesnis nei Vilniaus universiteto. Didžiausią įtaką turbūt padarė visų kriterijų derinys. Jei reiktų išskirti vieną pagrindinį aspektą, tai, sakyčiau, klimatas, kuris yra daug šiltesnis nei pas mus.

2022 09 23 Lisabona2 600x441

Kaip atrodė pats mokymosi procesas?

Visa pagrindinė informacija pateikiama prezentacijose, kurios prieinamos visiems studentams. Kai kurie dėstytojai pateikia ir papildomos literatūros pavadinimus, tačiau tai nebuvo būtina norint pilnai suprasti ir puikiai išlaikyti dalyką.

Dėstytojai dėstydami teorija pateikdavo aiškių, realaus gyvenimo pavyzdžių, kas leido geriau įsiminti ir pritaikyti praktikoje išmoktą medžiagą. Taip pat mokymosi tempas daug lėtesnis, dėstytojai primindavo paskaitos pradžioje kas buvo išmokta praeitą kartą (praktikos ir teorijos dėstytojai primindavo teoriją), apibendrindavo kiekvieną temą, pabrėždavo svarbiausius akcentus ir įkeldavo į virtualią mokymosi sistemą apibendrinimo skaidrių prezentacijas.

Visų dalykų, kuriuos mokiausi, vertinimas susidarė iš grupinio darbo ir egzamino. Visi grupiniai darbai – realūs projektai tik neturint lėšų ir negaunant už tai atlygio. Pavyzdžiui ieškojome Europos sąjungos šalies labiausiai tinkamos gyventi (temas patiems reikėjo susigalvoti, rinkomės kas mums įdomu) naudojant „Eurostat“ ir kitus prieinamus, patikimus šaltinius, o duomenys buvo analizuojami naudojant tai ką išmokome paskaitų metu.

Kuo panašūs ar skiriasi dėstytojai?

NOVA universitete dėstytojai labai inovatyvūs, gan jauni, mokymosi tempas lėtesnis. Dėstytojai nori padėti studentui ir skiria gana daug individualaus dėmesio. Visa informacija buvo susisteminta, dėstytojai aiškiai pasakydavo kas naudojama realiame gyvenime, o kas tiesiog bendram išprusimui ar kontekstui suprasti.

VU dėstytojų pranašumas man, kaip studentei, yra tas, kad jie suteikia geresnį egzaminų rezultatų grįžtamąjį ryšį: paaiškina ir parodo klaidas, ko nebuvo Nova Universitete.

Dar noriu išskirti ir techninius privalumus. Kadangi mokiausi Informacijos valdymo fakultete, jame buvo galimybė gauti laikiną nešiojamąjį kompiuterį tiems, kas jo neturi. Ir net pasirinkti pagal patogią operacinę sistemą: „Windows“, ar „Mac OS“.

Anglų kalbos žinių lygis, baimė nesuprasti dėstytojų ar nesusikalbėti – tai dalykai, kurie dažnai kelia nerimą studentams, svarstantiems apie mainų programas. Kaip Tau sekėsi suprasti, bendrauti?

Pradžioje sunku suprasti kas yra šnekama paskaitų metu, bet viskam reikia laiko kol „prasilauži“. Bendrauti su kolegom nebuvo sudėtinga. Be to, visi atvykę buvo panašaus kalbėjimo lygio, tobulėjome kartu. „Erasmus“ pabaigoje pasitikėjimas savimi išaugo kalbant angliškai, paskaitos tapo aiškesnės ir jautėsi, kad patobulėjo tiek šnekamoji, tiek profesinė anglų kalba.

Kaip rinkaisi gyvenamąją vietą: ar svarstei apie bendrabutį ar ieškojai, kur nuomotis būstą?

Norėjau privatumo, tad bendrabutis nebūtų buvęs tinkamas variantas. Atvykimo dokumentų patvirtinimus iš užsienio universiteto gavau labai vėlai, todėl kainos ir kokybės atžvilgiu buvo likę gan prasti variantai. Rinkausi privatų kambarį penkių žmonių bute (netikėtai gavosi, kad gyvenau su dviem lietuvėmis, kurios irgi atvyko pagal „Erasmus“ mainų programą).

Kur apsistoti ieškojau „Facebook“ grupėje skirtoje Erasmus studentams Lisabonoje. Joje radau daug naudingų nuorodų: per kur ieškoti gyvenamų vietų, nuolaidų kodų ir informacijos.

2022 09 23 Lisabona3 600x609

Kokiais praktiniais patarimais pasidalintum su tais, kurie ruošiasi išvykti studijuoti pagal mainų programą?

Pirma mėnesį nusiteikti išleisti daug, nes bus perkamos visos būtinos prekės, kurias naudosite ilgą laiką. Taip pat labai gerai susiplanuoti biudžetą, kadangi stipendija minimaliai padengia išlaidas.

Dar vienas svarbus patarimas – gerai apgalvoti gyvenamosios vietos lokaciją. Prieš ją renkantis įsivertinti, kas jums svarbiausia: ar norite, kad universitetas būtų labai arti, o gal centras ir naktinis gyvenimas? Galbūt ketinate daug laiko leisti prie jūros, vandenyno. Pagal tai galėsite įsivertinti, kaip dažnai teks važinėti: ar reikės mėnesinių viešojo transporto bilietų, ar pakaks vienkartinių.

Būtinai pasidomėkite programėlėmis, kurios padeda sutaupyti, pvz., „Toogoodtogo“, „Nofoodwasted“.

Gyvenamos vietos ieškant pasitelkite į pagalbą „Facebook“ grupes, kurios skirtos tos šalies „Erasmus“ studentams. Jose daug informacijos apie vietas, kurios priima studentus, dalijamasi nuolaidų kodais, galima susirasti su kuo gyventi ir nevykti nežinant savo buto gyventojų (jei planuojate turėti privatų kambarį).

Kokie didžiausi iššūkiai kilo besiruošiant išvykai?

Prieš išvykimą ir po jo buvo sunku kontaktuoti su Nova IMS administracija, nes jie užtrukdavo labai ilgai kol atsakydavo, bet nėra ko nerimauti, galiausiai gaunamas atsakymas ir suspėjama viską laiku pasidaryti.

Kokį įspūdį paliko Lisabona? Ar daug teko pakeliauti po Portugaliją? Kaip organizuodavai keliones: ar su kitais studentais, o galbūt pats universitetas turėjo iniciatyvų?

Lisabona tapo antri namai, kiekviena gatvė išvaikščiota. Tai miestas, kuris visada turi pasiūlyti ką nuveikti, kur nueiti: daug renginių, labai aktyvus naktinis gyvenimas, vandenynas prie pat. Aišku, kaip kiekviename dideliame mieste nemažai šiukšlių ir valkatų.

Portugalijoje turėjome lietuvių kompaniją su kuriais keliavo tiek į pietus, tiek į šiaurę. Vieną kartą automobiliu, kitus kartus autobusu: labai pigūs bilietai ir gerai išvystyta infrastruktūra.

Universitetas neorganizavo kelionių, tačiau organizacija „Erasmus Life Lisboa“ kortelės turėtojams siūlė daug renginių, turų, kuriuose galėjo dalyvaut tie, kas spėjo užsiregistruoti. Planuojantiems įsigyti, siūlyčiau porą mėnesių prieš išvykstant nusipirkti ir užsiregistruoti į dominančius renginius.

2022 09 23 Lisabona4 600x585

Kas labiausiai skiriais portugalų ir lietuvių kultūrose?

Labiausiai skiriasi mentalitetas. Portugalai daug atviresni, labiau bendraujantys, turi mažesnę asmeninę erdvę, atsipalaidavę, pozityvesni. Tuo tarpu lietuviai bando pasislėpti minioje, mažiau šypsosi, atsakingiau daro užduotis, pamiršta pailsėti. Taip pat labai skiriasi požiūris į kasdienybę, pvz., pas portugalus normalu pietaujant pasiimti vyno taurę su maistu.

Ko išmokai šioje kelionėje? Kaip ji tave, kaip asmenybę, pakeitė?

Kadangi buvo ne pirmas išvykimas pagyventi į užsienį, tai sustiprino savarankiškumą, išmokau suderinti mokslus, laisvą laiką ir buitį, pažinau save, įgavau daugiau drąsos bendraujant angliškai su nepažįstamais žmonėmis.

Kokių nuotykių ar kuriozinių situacijų teko patirti?

Nuotykių ir kuriozinių situacijų buvo daug. Viena jų, kad važiavome autobusu ankstų rytą į kitą miestą pakeliauti. Šiaip portugalai gerai šneka angliškai, bet pasitaikė vairuotojas nelabai mokantis. Susikalbėjome su juo ir pasakė, kad čia laukite tuoj atvažiuos. Kai sulaukėm skanuoja bilietus ir meta vis klaidą. Pasirodo mūsų autobusas jau nuvažiavęs buvo iš kitos stotelės. Žinoma, parduodamų bilietų skaičius priklauso nuo vietų skaičiaus ir mūsų nenorėjo įleisti. Viskas gražiai išsisprendė po temperamentingo pokalbio ir nuvažiavome, kur reikėjo. Reikia nepamiršti, kad jie pietiečiai ir kartais reikia atitiktį jų būdą, o ne išlikti šiaurietiško šaltumo.

2022 09 23 Lisabona5 600x650

Ko palinkėtum studentams, kurie planuoja studijas užsienyje? Ir tiems, kurie dar tik apie tokias galimybes svajoja, bet nedrįsta registruotis?

Palinkėčiau važiuot! Jei bent mažiausia dalelė pagalvoja apie tai, kas būtų išvažiavus, reiškia ir noro, ir drąsos yra užtektinai. Geriau jau padaryti ir patirti, negu amžinai galvoti, kodėl neišdrįsau. Manau tai nuotykis, kurį ilgai su šypsena prisiminsi ir dalinsiesi patirtimi su kitais, bei padrąsins žiūrėti į kiekvieną iššūkį paprasčiau ir nebijoti artėjančio gyvenimo po mokslų.

Ačiū už pokalbį!

Svajojate apie studijų mainus? Dar turite laiko: iki spalio 1 d. galima registruotis dvišaliams mainams ir aplikuoti ir „Arqus” bei „Coimbra“ programas. Daugiau informacijos rasite čia.

Registracija ARQUS ir Coimbra group mainų atrankai čia iki spalio 1d.
Registracija dvišaliams mainams čia iki spalio 1d.

2022-09-23

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos