2021 09 29 J Kubilius642x410

Šių metų liepos 27 d. ilgamečiam Vilniaus universiteto (VU) rektoriui, pasaulinio garso matematikui, akademikui prof. Jonui Kubiliui būtų suėję 100 metų. Šiai progai paminėti VU vyksta speciali renginių programa, vienas iš jų – spalio 1 d. VU Istorijos fakulteto organizuojama konferencija „Jono Kubiliaus universitetas (1958–1991)“.

Anot VU rektoriaus prof. Rimvydo Petrausko, Jonas Kubilius, ilgiausiai universitetui vadovavęs rektorius, personifikuoja VU istoriją sovietmečiu – tarp akademinės plėtros, nacionalinės tradicijos puoselėjimo ir prisitaikymo, laviravimo ir represijų. Todėl išskirtinėje konferencijoje istorinę universiteto raidos perspektyvą aptars ir pranešimus skaitys istorikai prof. Alfredas Bumblauskas, prof. Arūnas Streikus, dr. Marius Ėmužis, matematikas prof. Eugenijus Manstavičius, prisiminimais dalysis buvęs VU rektorius, biochemikas prof. Benediktas Juodka.

Antroje konferencijos dalyje vyks diskusija „Vilniaus universitetas: sistemos ribos, visuomenės lūkesčiai ir akademiniai idealai“, kurioje, be istorikų, dalyvaus matematikas prof. Alfredas Račkauskas ir psichologė prof. Danutė Gailienė. Diskusiją moderuos filosofas doc. Jonas Dagys.

Po konferencijos naujai restauruotoje P. Smuglevičiaus salėje vyks rektoriui J. Kubiliui skirtos parodos „Tarp matematikos ir universiteto: Jonui Kubiliui – 100“, kurią rengė VU biblioteka ir VU muziejus, atidarymas.

Parodą sudaro dvi dalys. Pirmoje, parengtoje VUB Rankraščių skyriaus, pristatomi akademiko gyvenimas ir veikla. Joje galima pamatyti, pavyzdžiui, moksleivio J. Kubiliaus pradžios mokykloje perskaitytas knygas, matematikos vadovėlį, iš kurio jis mokėsi skaičiuoti, įvairių pamokų užrašus. Eksponuojami Vilniaus ir Leningrado universitetuose klausytų paskaitų konspektai, diplominiai darbai ir disertacijos. Parodą papildo ikonografinė medžiaga, iliustruojanti J. Kubiliaus gyvenimo ir veiklos akimirkas, VU–425 jubiliejui skirta stiklinėlentelė su VU rektorių (1579–2004) vardais, gruzinų durklas – sveikinimas J. Kubiliui 75-mečio proga.

Antroje parodos dalyje po daugiau nei keturių dešimtmečių į P. Smuglevičiaus salę sugrąžinama ir Alma Mater bendruomenei, vilniečiams bei miesto svečiams pristatoma dalis 400 metų jubiliejaus dovanų, kurias šiandien saugo VU muziejus. Čia matysime į iškilmes atvykusių svečių iš įvairių sovietinių respublikų, užsienio šalių universitetų bei mokslo institucijų, Lietuvos žmonių dovanotus paveikslus, vazas, dekoratyvines lėkštes ir net samovarą ar Tadžikijos nacionalinį kostiumą, afrikietiškas kaukes ir briedžio ragus, kitus įvairius suvenyrus. Kai kurios dovanos mums, gyvenantiems jau trisdešimt pirmus Nepriklausomybės metus, atrodys keistos ar juokingos, kai kurios nejaukios. Tačiau būtent savo fiziškumu šie iš saugyklų iškelti daiktai grąžina mus į laikotarpį, kuriuo gyveno rektoriaus J. Kubiliaus vadovaujamas universitetas.

Konferencija rektoriaus prof. J. Kubiliaus gimimo šimtmečiui paminėti „Jono Kubiliaus universitetas (1958–1991)“ vyks spalio 1 d. Senato posėdžių salėje. Speciali paroda VU bibliotekos P. Smuglevičiaus salėje veiks iki spalio 31 d.

Konferencijos programą rasite čia.

Daugiau informacijos apie renginį rasite čia.

2021-09-29