Data: spalio 18-20 d.

Vieta: Visorių informacinių technologijų parkas (Mokslininkų g. 2 a)

Visorių informacinių technologijų parkas organizuoja tarptautinį NASA Space Apps Challenge hakatoną. Kviečiame VU MIF suburti savo studentų ir dėstytojų komandas ir dalyvauti hakatone, spręsti Žemės ir kosmoso iššūkius, dirbti su atvirais NASA duomenimis ir pasitikrinti savo idėjas su kosmoso ekspertais.

VU MIF komandoms rekomenduojami šie iššūkiai:

Show the World the Data!

NASA’s open data sources hold an abundance of imagery. Mapping that imagery to a digital globe makes the data interactive and may enable people to discover relationships among ecosystem phenomena. Your challenge is to develop a digital globe web-app that visualizes Earth science data using NASA’s Web WorldWind.

Surface-to-Air (Quality) Mission

Your challenge is to integrate NASA data, ground-based air quality data, and citizen science data to create an air quality surface that displays the most accurate data for a location and time. Create algorithms that select or weight the best data from several sources for a specific time and location, and display that information.

Dust Yourself Off

The Apollo missions showed us that lunar dust not only clung to everything and was impossible to fully remove, but it was also dangerous to humans and damaging to spacecraft systems. Your challenge is to develop a way to detect, map, and mitigate lunar dust to reduce the effects on astronauts or spacecraft interior systems.

Out of This World!

Create an app to pilot an unmanned aerial system (UAS), such as a NASA space drone, utilizing the 6-axis gyro sensor within a smartphone or tablet. The piloting app can be combined with multiple sensors for flight precision and the best maneuverable flight techniques for off-Earth planetary drones.

Šių metų visus NASA iššūkius rasite čia.

Kviečiami įvairaus amžiaus programuotojai, dizaineriai, inžinieriai, idėjų generatoriai, mokslininkai, kiti kosmoso entuziastai ir problemų sprendėjai.

Komandų taip pat laukia:

• 2000 Eur prizinis fondas;
  • 2 komandos bus atrinktos varžytis tarptautiniu mastu ir NASA atstovų vertinimui;
  • Mentorių ir ekspertų pagalba;
  • Naujos pažintys su bendraminčiais;
  • Maitinimas viso renginio metu ir galimybė dirbti per naktį.

Registracija (vietų skaičius ribotas).

Daugiau informacijos Facebook Space Apps Vilnius.