2019 08 02 Vladas Sidoravicius tekste 500

Vladas Sidoravičius – matematikas, kurio pasiekimai vertinami visame pasaulyje. Vilniaus universitete (VU) apgynęs matematikos mokslų kandidato disertaciją, jis karjerą tęsė Rusijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Amerikoje, Brazilijoje, Kinijoje. 2019 m. gegužės 23 d. dieną mokslininkas mirė Šanchajuje, Kinijoje.

V. Sidoravičių galima pristatyti kaip pasaulio mokslininką ir Lietuvos matematikų pasididžiavimą, iki pat mirties jis buvo atsidavę darbui ir mokslui. Iki 2019 m. ėjo vice-direktoriaus pareigas Niujorko universitete Matematikos mokslų institute Šanchajuje.

Ambicingo mokslininko kelias prasidėjo Vilniuje – VU baigęs bakalauro ir magistrantūros studijas, jas tęsė Maskvos universitete (Rusija). 1990 m. VU apgynė matematikos mokslų kandidato disertaciją „Stochastinio kvantavimo metodo konvergavimas gardeliniams statistinės fizikos modeliams“ (vadovas V. A. Malyšev). Podoktorantūros stažuotėms V. Sidoravičius pasirinko Heidelbergo universitetą Vokietijoje ir Paryžiaus Dauphine universitetą Prancūzijoje. 1994 m. apgynė Matematikos ir informatikos institute paruoštą daktaro disertaciją „Stochastinio kvantavimo metodo konvergavimas gardeliniams modeliams su lokalia sąveika“ (vadovai V. A. Malyšev, V. Statulevičius).

Didžiausią savo mokslinės karjeros laikotarpį (1999–2015 m.) Vladas praleido Teorinės ir taikomosios matematikos institute Rio de Žaneire (Brazilija), o nuo 2015 m. dirbo Niujorko universiteto Matematikos mokslų institute Šanchajuje.

Per savo įspūdingą mokslinę karjerą V. Sidoravičius parašė daugiau nei šimtą mokslinių straipsnių, buvo knygų bendraautoris, organizavo daugybę aukšto lygio renginių Brazilijoje ir kitose šalyse. Labiausiai V. Sidoravičius išgarsėjo savo rezultatais diskrečiosios tikimybių teorijos, statistinės mechanikos, perkoliacijos teorijos, atsitiktinių laukų ir dalelių sistemų srityse. Nors mokslininkas buvo įgijęs Brazilijos pilietybę bei daug prisidėjo prie šios šalies matematinių tyrimų plėtojimo, jis taip pat palaikė glaudžius ryšius su Lietuvoje dirbančiais matematikais, ugdė mūsų šalies jaunuosius matematikus.

Atsisveikinimas su V. Sidorovičiumi – rugpjūčio 3 d. nuo 11 val. iki 12 val., urna bus pašarvota Vilniaus laidojimo rūmuose, išnešama 12 val. Laidotuvės vyks Antakalnio kapinėse.