Sidebar

MIF absolventai prisidėjo kuriant pensijų prognozavimo skaičiuoklę

Lietuvos aktuarų draugija (LAD) parengė skaičiuoklę, kuri padeda padėti priimti sprendimą, kaip elgtis įsigaliojus naujajai pensijų reformai. Prie šios skaičiuoklės kūrimo prisidėjo Vilniaus universiteto (VU) Matematikos ir informatikos fakulteto (MIF) Finansų ir draudimo matematikos absolventai.
2019 06 07 Aldona Skucaite TEKSTEIki 2019 m. birželio 30 d.  antros pensijų pakopos dalyviai turi unikalią galimybę grąžinti Sodrai II pensijų pakopoje sukauptas lėšas.  Tokio sprendimo pasekmė – naikinama dalyvavimo II pakopoje „istorija“, todėl ir SODROS pensija nebus mažinama. Techniškai tai bus atliekama panaikinant Sodroje sukauptus neigiamus pensijos apskaitos vienetus. Jei II pensijų pakopos sąskaitoje yra daugiau lėšų nei pervesta iš SODROS, už perviršį bus nupirkti papildomi apskaitos vienetai.

Lietuvos aktuarų draugija parengė skaičiuoklę, kuri skirta padėti apsispręsti žmogui,  ar verta grąžinti lėšas į „Sodrą“, ar palikti jas II pakopos fonde.  Skaičiuoklėje šios abi alternatyvos vertinamos  aktuariniais metodais, t.y. atsižvelgiama į tikimybes, kad dalyvis mirs iki pensijos pradžios arba, atvirkščiai, sulauks pensinio amžiaus, į galimybę paveldėti II pakopoje kaupiamą turtą, prognozuojamą Sodros ir I ar II pakopos pensiją. Visos ateities pinigų  sumos yra aktuariškai diskontuojamos, t.y. apskaičiuojama dabartinė būsimų išmokų vertė, atsižvelgiant į mirtingumo tikimybę ir diskontavimui naudojant 2% palūkanų normą. Gauti rezultatai (dabartinės vertės) lyginami ir, jei skirtumas tarp jų viršija 10%, pateikiama išvada, verta grįžti į SODRĄ ar ne. Pagrindinės LAD skaičiuoklės prielaidos (investicijų grąža, pensijų vieneto kaina, darbo užmokesčio fondo augimas ir pan.) sutampa su SODROS pensijų skaičiuoklėje naudojamomis prielaidomis.

LAD skaičiuoklę galima rasti čia. Nėra garantijos, kad skaičiuoklės siūloma alternatyva pasirodys teisinga ateityje, nors paskaičiuota remiantis šiuo metu žinomomis geriausiomis prielaidomis. Būsima pensija priklauso nuo daugybės parametrų, kurių kitimo ateityje dažnai neįmanoma tiksliai prognozuoti. Skaičiuoklės tikslas – padėti žmogui priimant sprendimą remtis ne vien emocijomis ar intuicija, bet ir matyti aktuariškai pagrįstų skaičiavimų rezultatus.

2019 06 07 Pagridnine teksteSkaičiuoklę kūrė iš Lietuvos aktuarų draugijos narių sudaryta darbo grupė: Aldona Skučaitė, Aleksandras Četverikov, Edita Svetlauskienė, Evaldas Valeiša, Eugenija Bielauskienė, Ilona Raibikienė, Kęstutis Gadeikis ir Šarūnas Bazaras. Dauguma darbo grupės narių yra MIF Finansų ir draudimo matematikos studijų programos absolventai.

Aktuarai padeda savo klientams ir darbdaviams priimti objektyvius ir skaičiais pagrįstus sprendimus, kuria įgyvendinamus ir inovatyvius sprendimus finansinio pobūdžio uždaviniams, dažniausiai susijusiems su atsitiktiniais įvykiais, atsitinkančiais per ilgą laikotarpį, taip pat naudodami kontrolės procesus rezultatų stebėjimui ir modelių atnaujinimui laikui bėgant. MIF akademinių reikalų prodekanė A. Skučaitė džiaugiasi, kad LAD padeda ir gyventojams priimti svarbius sprendimus, prisideda ieškant sprendimų. Skaičiuoklė, kuri padės apsispręsti, kaip elgtis įsigaliojus naujajai pensijų reformai – puikus pavyzdys, kad aktuarai dalyvauja priimant tiek visuomenei, tiek atskiriems jos nariams aktualius sprendimus.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos
Sutinku