Temos studentams ir magistrantams
Šių temų turinys gali būti pažintinio pobūdžio, arba tyrimų pobūdžio, priklausomai nuo studentų pageidavimų ir galimybių. Jas gali rinktis trečio kurso studentai kaip kursinį darbą, ketvirto kurso studentai kaip bakalauro darbą, abiejų kursų (pirmo ir antro), ir abiejų srautų (A ir B) magistrantai. Be to, dauguma siūlomų temų yra tarpusavyje susiję, todėl studentų darbai gali arba papildyti vienas kitą, arba gali būti organizuoti į sistemą, turinčią praktinę vertę. Keli studentai, pasirinkę tą pačią temą, gali daryti skirtingus darbus.
Vykdydami temas, studentai išmoks taip pat praktiškai dirbti su paketais MAPLE, ar MATLAB, ar MACSYMA, kurie yra labai populiarūs užsienyje, ne tik universitetuose, bet ir gamyboje.
A. Bastys
Pastaruoju metu sparčiai tobulėja kalbos sintezavimo sistemos. Sintezuojamos kalbos kokybė ženkliai priklauso nuo garsų jungimo kokybės. Šiame darbe siūloma pagvildenti lietuvių kalbos garsų jungimo problemą. Reikėtų realizuoti keletą skirtingų dvigarsių ir dvibalsių apjungimo algoritmų ir palyginti jų kokybę sintezuojant lietuvių kalbą. Sintezuojami garsų junginiai turėtų remtis kokiu nors kalbos modeliu ir iš anksto įrašytu etaloninių garsų rinkiniu.
Kompiuterinė medicininių signalų analizė atveria naujus horizontus pacientų susirgimų diagnozei. Šiame darbe siūloma atlikti kompiuterinę skaitmeninių elektrokardiogramų analizę. Pradiniame darbo etape reikėtų sukurti širdies ciklų (irdies susitraukimo ritmo) išskyrimo programą. Toliau reikėtų parinkti mažu parametrų skaičiumi aprašomą širdies ritmo modelį ir adaptuoti modelio parametrus prie paciento elektrokardiogramos įrašo. Galiniame darbo etape siūloma ištirti ritmo modelio parametrų informatyvumą širdies veiklos sutrikimų diagnozei.
Didėjant informacinių srautų galingumui duomenų glaudinimo problema išlieka daugelio tyrinėtojų dėmesio centre. Šiame darbe dėmesys akcentuojamas į vieno duomenų kompresijos schemos etapo, vadinamo transformacija, analizę. Siūloma palyginti diskrečiosios Furjė, kosinuso ir vilnelių transformacijų efektyvumą duomenų glaudinimui. Atskirai reikėtų ištirti vienmačių (garso, elektrokardiogramos) ir dvimačių (skenuoti paveiksliukai) duomenų tranformacijų kokybę. Kokybės kriterijumi galima paimti santykį paprastosios entropijos pradinių duomenų su ta pačia entropija transformuotų duomenų.
F. Ivanauskas
Tiriant ir modeliuojant ekonominius procesus, yra sukaupta daug patirties, kaip reikia šioje srityje taikyti matematinius metodus. Darbe bus nagrinėjami ir tiriami matematinės ekonomikos modeliai, aprašomi diferencialinėmis lygtimis, šie modeliai bus skaičiuojami skaitiniais metodais ir algoritmais.
Šilumos laidumo lygtis bus taikoma medienos džiovinimo proceso tyrimui. Analogiški modeliai yra sprendžiami modeliuojant elektrochemijos, biochemijos ir pan. uždavinius.
Naudojant įvairiarūšius matematinius modelius, numatoma tirti klimato atšilimo įtakos paukščių parskridimui į Lietuvą pobūdį.
A. Juozapavičius
Su vaizdų formavimu, spausdinimu ir dėstymu, kurie lydi įvairiausius projektus, ataskaitas, internetinius puslapius, ir kitas komunikacijų priemones, susiduriama kasdien. Darbo tikslas yra susipažinti ir detaliai analizuoti vaizdų sandaros elementų (spalvos, skiriamosios gebos, spausdinimo būdo, vaizdų transformacijų, kitų vaizdo sudaromųjų) įtaką vaizdo ir jo pateikimo kokybei. Vykdant darbą reikės realizuoti projektą, savo pasirinkta tema.
Vaizdai, sukurti ne-sintezės būdu, visada turi didelį triukšmo kiekį. Darbo tikslas yra auaipažinti su įvairiais triukšmo koregavimo metodais vaizduose: statistiniais, entropiniais, filtravimo, spalvos šešėliavimo, geometrinių fluktuacijų, morfologijos, kitais metodais, analizuoti šių metodų panaudojimo ypatumus praktikoje. Vykdant darbą reikės realizuoti projektą, savo pasirinkta tema.
Per daugelį vaizdų apdorojimo kompiuteriais metų yra pasiūlyta daug metodų, kaip reikia gerinti vaizdo kokybę, ir sukaupta vertinga patirtis. Be tokių metodų nebūtų siuolaikinės poligrafijos, ir tuo labiau, elektroninės leidybos. Visi šie metodai remiasi vienais ar kitais matematiniais modeliais, funkcijomis, ir pan. Darbo tikslas yra perimti sukauptą patirtį, realizuoti pasirinktus metodus kompiuterizuotoje aplinkoje, juos modifikuoti.
Darbo tikslas yra susipažinti su objektų, jų kontūrų išskyrimo vaizduose metodais, šiuos metodus analizuoti, įvertinti, modifikuoti. Tokie metodai yra labai svarbūs tolimesniam vaizdų apdorojimui: objektų analizei, vaizdų duomenų bazių formavimui, vaizdų paieškos indeksų kūrimui, ir pan. Todėl darbo rezultatu galėtų būti ir eksperimentinė kompiuterinė sistema, segmentuojanti ir sluoksniuojanti įvairiarūšius vaizdus duotais metodais.
Kompiuterio pagalba formuojant vaizdus, viena iš pagrindinių problemų yra kurti norimo tipo paviršius. Tam yra pasiūlyta daug metodų, matematinių ir heuristinių. Tačiau paviršiai, sutinkami gamtoje, yra daug įvairesni. Dabartiniu metu plinta nauji fraktaliniai ir topografinės analizės metodai. Todėl darbo tikslas yra analizuoti "klasikinius" ir naujus metodus, sukurti eksperimentinę sistemą, gal būt pasiūlyti savus paviršių formavimo metodus. Darbas skirtas dviems metams, bet jo fragmentus galima realizuoti ir metiniame projekte.
Nors matematinė sąvoka aibės yra visos matematikos kertinis akmuo, o operacijų su aibėmis pagrindu algoritmai buvo pasiūlyti jau prieš pora dešimčių metų, tačiau kompiuterinė technika tik dabar pradeda pasiekti tokį išsivystymo laipsnį, kad šiuos algoritmus galėtų efektyviai realizuoti. Darbo projekte bus analizuojami tipiniai operacijų su aibėmis algoritmai įvairiems kompiuterių architektūros modeliams, atliktas jų implementavimas.
Kompiuterinė rega kasdien atranda vis naujus taikymus, nuo elementariausių sekimo video kamerų iki robotų ar jų sistemų, sugebančių "protingai" elgtis gana sudėtingose situacijose. Beveik bet kurios iš tokių kompiuterinės regos sistemų pagrindą sudaro vaizdo akvizicija, bazinių elementų (bazinės geometrijos) atpažinimas, objektų modeliavimas. Kiekvienas iš šių procesų pirmiausia turi tenkinti laikinius apribojimus. Darbo tikslas yra analizuoti šiuos pagrindinius kompiuterinės regos algoritmus, juos realizuoti studento pasirinktam taikomąjam uždaviniui.
Šiuolaikinės informacinės sistemos aišku remiasi kompiuteriais, ir yra pakankamai sudėtingas darinys, ypač kai apima įvairiarūšę informaciją. Todėl yra labai svarbu objektyviai, greitai ir teisingai išskirti pagrindines semantines sąvokas, identifikuoti ryšius tarp jų, ir bendrai, kuo geriau atspindėti realų gyvenimą. Todėl yra pasiūlytos įvairios metodikos, kaip abstrahuoti duomenis, kaip nustatyti jų rolę įvairiuose biznio procesuose, ir pan. Darbo tikslas - susipažinti su naujausiomis analizės ir projektavimo metodikomis, sudaryti projektą studento pasirinktai aplinkai modeliuoti.
Daugiamačių duomenų vaizdavimas yra svarbus etapas daugelyje taikymų: duomenų bazėse, kompiuterinėje grafikoje, skaičiuojamoje geometrijoje, robotikoje, geografinėse informacinėse sistemose, vaizdų atpažinime, ir pan. Darbo tikslas yra susipažinti su pagrindiniais tokių duomenų dėstymo algoritmais, idant duomenų modifikavimas, įterpimas, paieška, semantikos išskyrimas būtų atliekamas kuo greičiau. Studentai realizuos projektą pasirinktoje teminėje srityje.
Elektrokardiogramos, gydytojų teigimu, turi savyje labai daug informacijos, kurios tik maža dalis panaudojama. Matematinio modeliavimo metodai leidžia pastebėti naujus dėsningumus ar ryšius. Darbe numatoma panaudoti fraktalinius metodus elektrokardiogramų analizei, ligų vystymosi progozei.
K. Karčiauskas
Įmantrūs gražūs paviršiai gali būti sukuriami kompiuteriu
taip pat, kaip tą daro daugiau ar mažiau talentingi skulptoriai.
Imamas pakankamo dydžio akmens luitas (matematiškai poliedras)
ir nukapojama tai, kas nereikalinga ir slepia luite glūdinčią
grakščią formą (matematiškai tai reiškia įgyvendinamas kuris
nors iš poliedrų dalijimo algoritmų). Šie algoritmai plačiai
naudojami animacijoje, nes jie greiti, o jų trūkumai
animatoriams visiškai nesvarbūs.
Numatomo darbo tikslas - susipažinti su kai kuriais dalijimo
algoritmais ir realizuoti nesudėtingą sistemą, kuri iš kampuoto
LEGO tipo žaisliuko generuotų glodų pasviršių.
R. Krasauskas
Praktikoje yra didelis poreikis sukurti 3D modelius (arba atpažinti objektus) pagal jų
plokščius vaizdus (dažniausiai jų fotografijas). Numatomo darbo
tikslas - susipažinti su šiuolaikiniais 3D objektų rekonstrukcijos
metodais ir realizuoti nesudėtingą interaktyvią sistemą, kuri
demonstruotų bent vieną metodą praktiškai.
Racionalūs Bezier paviršiai, kaip NURBS paviršių sudėtinė dalis, tapo
kompiuterinio projektavimo standartu (ypač CAD sistemose). Jie aproksimuojami poliedrinėmis
struktūromis, naudojant smulkinimo techniką. Tai aktualus praktikoje
uzdavinys. Teorijoje yra zinoma, kad šiuos paviršius galima perpara-
metrizuoti nekeičiant jų formos. Tai gali pagerinti atitinkamas
aproksimacijas. Darbas skirtas optimalių parametrizacijų paieškai.
Erdvinės splaininės kreivės yra labai populiarios techniniame ir geometriniame dizaine. Jeigu yra svarbu, kad modeliuojama kreivė gulėtų ant duoto paviršiaus, tada reikia pasitelkti
specifines priemones. Darbo tikslas - sukurti ir realizuoti
paprasčiausią interaktyvią kreivių ant paviršiaus modeliavimo sistemą.
Pageidautina naudoti populiariausią programinę įrangą.
Toriniai paviršiai apima daugelį modeliavime populiarių paviršių:
2-os eilės paviršius, Dupin'o ciklides, sukimosi paviršius su 2-os
eilės sudaromosiomis ir t.t. Tuo tarpu jų teorija dar nėra pakankamai
suvokta ir nespecialistams praktiškai nežinoma. Darbas būtų skirtas
torinių paviršių vizualizacijai naudojant paprasčiausias kompiuterinės
grafikos priemones. Pageidautina rezultatus pateikti 'html' failuose.
T. Meškauskas
Tema skirta aiškintis ir plėsti taikomosios matematikos galimybes
diagnozuojant širdies ligas. Dažniausiai gydytojai apsiriboja
paciento elektrokardiogramos (EKG) peržiūrėjimu, ieškodami
perspėjančių požymių. Tačiau galbūt kompiuterinis EKG apdorojimas
ne tik sutaupytų kardiologų laiką, bet ir atskleistų naujų,
plika akimi nepastebimų širdies sutrikimų požymių?
Vienas iš metodų paremtas spektrine EKG analize žemuose dažniuose.
Beje, panašiai gali būti analizuojamas daugelis sudėtingų sistemų
(akcijų kursas, astronominiai svyravimai, pirminių skaičių
pasiskirstymas ir t.t.).
Dažniausiai neįmanoma tiksliai nuspėti labai sudėtingų procesų ateities. Tik truputį pakeitus sistemos parametrus (netgi kompiuterinių paklaidų ribose) sistema gali vystytis pagal visiškai kitą scenarijų. Su tokiomis chaotinėmis sistemomis neišvengiamai susiduriama ekonomikoje, meteorologijoje, medicinoje ir kt. Kaip įvertinti sistemos sudėtingumą, chaotiškumo laipsnį?
Galbūt darant jai apgalvotą poveikį, netgi įmanoma sistemą padaryti valdoma?
S. Zubė
Torinės skiautės yra natūralus ir paprastas Bezier skiaučių apibendrinimas.
Šiuo metu Bezier skiautės plačiai naudojamos industrijoje: projektuojant
mašinų detales, optines linzes, medicininius protezus ir pan., juos
konstruojant. Norint suklijuoti bet kokio glodumo paviršių su
Bezier skiautėmis gana dažnai susiduriame su situacija, kai sunku
užpildyti atsirandančias skyles, naudojant minėtas klasikines skiautes.
Tam labai gerai tinka torinės skiautės. Kursinio darbo tema būtų
tokių situacijų modeliavimas ir iliustracija piešiniais kompiuteryje.
Modeliavimą pageidaujama atlikti MAPLE arba MATLAB paketais.
į Katedros puslapį