Patvirtinta:
Informatikos katedros posėdyje,
1999.05.03

BAKALAURO DARBO METODINIAI NURODYMAI

Bakalauro darbas - tai savarankiškas pagrindinių studijų baigiamasis darbas, atitinkantis mokslinio tiriamojo darbo reikalavimus.

Darbas rašomas lietuvių kalba. Atskirais atvejais katedros sprendimu darbas gali būti rašomas anglų kalba. Darbo apimtis - 25 -30 A4 formato lapų (be priedų).

Darbo gynimas vyksta lietuvių kalba.

Studentai bakalauro darbuose privalo pademonstruoti:

  1. žinias, t.y. gebėjimą surinkti, pateikti, aprašyti, identifikuoti, išvardinti, pasirinkti faktus, metodus, procedūras bei principus;
  2. supratingumą, t.y. gebėjimą atskirti, paaiškinti, iliustruoti faktus bei teorijas;
  3. gebėjimą praktiškai pritaikyti žinias ir supratingumą;
  4. gebėjimą analizuoti;
  5. gebėjimą pateikti savarankiškas įžvalgas ir idėjas;
  6. gebėjimą įvertinti išdėstytą medžiagą ir savarankiškai formuluoti išvadas bei rekomendacijas.

Rengiant darbą rekomenduojama vadovautis šia mokslinio-tiriamojo darbo logika:

  1. Temos pasirinkimas ir tiriamosios problemos formulavimas.
  2. Pirminis susipažinimas su šaltiniais ir literatūra.
  3. Tyrimo preliminaraus plano sudarymas.
  4. Svarbiausių tiriamųjų teiginių formulavimas.
  5. Empirinės medžiagos rinkimas bei kaupimas.
  6. Duomenų bei sukauptos medžiagos analizė ir įsisavinimas.
  7. Tiriamųjų problemų sprendimo modeliavimas.

Darbas turi būti atspausdintas A4 formato lapuose viena skiltimi, 1,5 intervalu tarp eilučių su tokiomis paraštėmis: viršuje - 3 cm, apačioje - 2 cm, kairėje - 3 cm, dešinėje - ne mažiau 1 cm. Pastraipas pradėkite su 0,7 cm įtrauka. Puslapius numeruokite viršuje. Skirtingoms darbo dalims naudokite tokio dydžio ir stiliaus šriftą:

Bakalaurinio darbo struktūra:

Titulinis lapas įforminamas, kaip parodyta 1 priede.

Turinyje pateikiamas darbo skyrių, poskyrių ir skirsnių pavadinimai. Rekomenduojama duoti pavadinimus ir straipsniams. Straipsnių pavadinimus taip pat galima įtraukti į turinį. (Pavyzdys 2 priede).

Skyriai dalijami į poskyrius, poskyriai į skirsnius, skirsniai į straipsnius. Visi jie numeruojami. Numeriai rašomi arabiškais skaitmenimis. Poskyrių numeriai susideda iš skyriaus numerio ir poskyrio eilės numerio tame skyriuje, skirsnių iš skyriaus numerio, poskyrio numerio ir skirsnio eilės numerio tame poskyryje, straipsnių iš skyriaus numerio, poskyrio numerio, skirsnio numerio ir straipsnio eilės numerio tame skirsnyje. Skyriaus, poskyrio, skirsnio ir straipsnio numeriai vienas nuo kito skiriami taškais.

Įvadas, sutrumpinimų sąrašas ir išvados nenumeruojami. Priedai numeruojami atskirai.

Įvade apibūdinamas darbo tikslas, temos aktualumas ir siekiami rezultatai.

Pagrindinėje tiriamojoje dalyje aptariama ir pagrindžiama tyrimo metodika; pagal atitinkamas darbo dalis, nuosekliai, panaudojant lyginamosios analizės, klasifikacijos, sisteminimo metodus bei apibendrinimus, dėstoma sukaupta ir išanalizuota medžiaga.

Išvadose ir pasiūlymuose, nekartojant atskirų dalių apibendrinimų, suformuluojamos svarbiausios darbo išvados, rekomendacijos bei pasiūlymai.

Šaltinių ir literatūros sąraše pateikiami naudotų šaltinių ir literatūros bibliografiniai aprašymai abėcėlės tvarka pagal žemiau pateiktus pavyzdžius. Sąrašas numeruojamas rūšiavimui tinkamais identifikatoriais: [AfnYyC], kuriame:
- Jeigu autorius vienas, tai Afn - pirmos trys autoriaus pavardės raidės (Pirma didžioji, kitos dvi mažosios).
- Jeigu autoriai du, tai Afn - pirmosios didžiosios autorių pavardžių raidės.
- Jeigu autoriai trys, tai Afn - pirmosios didžiosios autorių pavardžių raidės.
-Jeigu autoriai keturi ir daugiau, tai Afn - pirmosios didžiosios trijų pirmųjų autorių pavardžių raidės ir simbolis +.
- Yy - du simboliai nuo metų galo
- C - "a", "b", "c" ir t.t. - unikalumui. Naudojama tik tada, kai AfnYy dalis nėra unikali. (Pavyzdys 3 priede).

Pagrindiniame tekste turi būti nuorodos į naudojamus šaltinius.

Prieduose pateikiamos lentelės, schemos ir kita papildoma medžiaga.

Literatūros sąrašas lietuvių kalba:

1. Straipsnis žurnale:
A.Autorius, B.Autorius, C.Autorius. Straipsnio pavadinimas. Žurnalo pavadinimas, Tomas(numeris), metai, p. puslapis-puslapis.

2. Straipsnis darbų rinkinyje:
A.Autorius, B.Autorius, C.Autorius. Straipsnio pavadinimas. Rinkinyje ar knygoje: Rinkinio pavadinimas. Leidykla, Miestas, metai, p. puslapis-puslapis.

3. Knyga:
A.Autorius, B.Autorius, C.Autorius. Knygos pavadinimas. Leidykla, miestas, metai, puslapių skaičius psl. (knygos puslapių skaičiaus nurodyti nebūtina).

4. Elektroninė publikacija:
A.Autorius, B.Autorius, C.Autorius. Pavadinimas, URL adresas. dydis KB, gali būti nurodyta publikavimo data.

Literatūros sąrašas anglų kalba:

1. Straipsnis žurnale:
A.Autorius, B.Autorius, and C.Autorius. Straipsnio pavadinimas. Žurnalo Pavadinimas. Tomas(numeris), metai, pp. puslapis-puslapis.

2. Straipsnis darbų rinkinyje:
A.Autorius, B.Autorius, and C.Autorius. Straipsnis pavadinimas. In: Rinkinio Pavadinimas. Leidykla, Miestas, metai, pp. puslapis-puslapis.

3. Knyga:
A.Autorius, B.Autorius, and C.Autorius. Knygos pavadinimas. Leidykla, miestas, metai, puslapių skaičius (knygos puslapių skaičiaus nurodyti nebūtina).

4. Elektroninė publikacija:
A.Autorius, B.Autorius, and C.Autorius. Pavadinimas. URL adresas. dydis KB, gali būti nurodyta publikavimo data.

Bakalauro darbo rengimas ir gynimas

  1. Bakalaurų baigiamųjų darbų vadovai ir temos yra tvirtinami katedros posėdyje ne vėliau, kaip vasario mėnesį.
  2. Studentas gali kreiptis į katedrą dėl temos ar vadovo keitimo, tačiau toks prašymas gali būti patenkintas tik tuo atveju, jei studentas įvykdo visus darbų rengimo reikalavimus, galiojančius keitimo momentui.
  3. Bakalaurų baigiamieji darbai turi būti atlikti ir pateikti tiriamojo darbo stiliumi, t.y. nurodomas tyrimo tikslas, objektas, metodas, gauti rezultatai, išvados, naudotos literatūros sąrašas.
  4. Vadovui sutikus, gali būti atliekamas grupinis bakalaurų baigiamasis darbas.
  5. Savaitę prieš gynimą bakalaurų baigiamieji darbai, tinkamai įforminti bei įrišti, vadovo pasirašyti ir įvertinti, turi būti pristatyti į katedrą.
  6. Bakalaurų baigiamieji darbai yra viešai ginami fakultete bakalauro darbų gynimo komisijos posėdyje nustatytais terminais.
  7. Gali būti ginami tik tie bakalaurų baigiamieji darbai, kurių temos yra patvirtintos katedros posėdyje.
  8. Katedros komisijų darbe komisijų nariai dalyvauti privalo, o visi kiti katedros darbuotojai dalyvauti yra kviečiami ir visi dalyvaujantys turi balsavimo teisę.
  9. Bakalauro darbo gynimui skiriama ne daugiau kaip 25 minutes, iš jų darbo pristatymui - ne daugiau kaip 15 minučių; darbo autoriui klausimai gali būti pateikti tiek iš tiriamosios temos, tiek iš studijų metais išklausytų disciplinų.
  10. Bakalauro darbų gynimo komisija bakalauro darbą vertina dešimties balų sistema, atsižvelgdama į bakalauro darbo mokslinį tiriamąjį lygį, bakalauro darbo pristatymą bei jo atsakymus į klausimus; sprendimas dėl bakalauro darbo įvertinimo priimamas gynimo dieną komisijos uždarame posėdyje, atviru balsavimu, dalyvaujančių balsų dauguma; rezultatai surašomi nustatytos formos bakalauro darbų gynimo komisijos protokoluose ir tą pačią dieną paskelbiami.

Bakalauro baigiamasis darbas yra vertinamas dviem pažymiais: vadovo siūlomu darbo įvertinimu ir komisijos pažymiu už baigiamąjį darbą ir jo gynimą. Galutinis bakalauro baigiamojo darbo įvertinimo pažymys nustatomas kaip šių dviejų pažymių aritmetinis vidurkis.

  1. Bakalauro darbą ir jo gynimą įvertinus neigiamai (blogai), bakalauro darbų gynimo komisija nurodo pagrindinius jo trūkumus, daro išvadą apie tai, ar autorius šį darbą gali tęsti toliau.
  2. Bakalauro baigiamojo darbo įvertinimą pasirašo darbo gynimo komisijos pirmininkas.

Apeliacijos dėl bakalauro darbų gynimo nepriimamos.


Parengė Rima ir Rita, atnaujinta 2005.05.10
©
VU MIF Informatikos katedra, Programų sistemų katedra