Dalyko sando aprašas

 

Dalyko sando kodas

SPEK1113

Dalyko sando pavadinimas

Specialybės kalba

Dėstytojo (-jų) pedagoginis vardas, mokslo laipsnis, vardas ir pavardė

Dr. Daiva Sinkevičiūtė

Katedra, centras

Lietuvių kalbos katedra

Fakultetas, padalinys

Filologijos fakultetas

Dalyko sando lygis

pirmosios pakopos

Semestras

rudens (1) 

ECTS kreditai

3

VU kreditai

2

Auditorinės valandos

viso dalyko 32

 

paskaitų 32

 

seminarų

 

pratybų

 

laboratorinių darbų

 

konsultacijų

Reikalavimai

Turi būti išklausytas diskrečiosios matematikos kursas

Dėstomoji kalba

lietuvių

Dalyko sando tikslai ir numatomi gebėjimai

Ugdant sąmoningą požiūrį į taisyklingą lietuvių kalbą studentams suteikiami teoriniai raiškios, stilingos monologinės ir dialoginės specialybės viešosios kalbos pagrindai, kuriuos jie gebės taikyti praktiškai. Siekiant įtvirtinti taisyklingos bendrinės lietuvių kalbos vartojimo įgūdžius studentai mokomi svarbiausių tarties ir kirčiavimo dalykų, supažindinami su specialybės terminų kūrimo ir sudarymo rekomendacijomis, kad galėtų jas taikyti dirbdami. Ypatingą dėmesį skiriant profesinei (mokslinei), kanceliarinei kalbai ir analizuojant lietuviškus specialybės kalbos tekstus yra aptariamas leksikos, morfologijos, sintaksės ir gramatinių formų vartojimas, reikalingas ugdant praktinius studentų kalbos taikymo įgūdžius, taip pat vartojant kalbą elektroninėje terpėje.

Dalyko sando turinys

Kalbos kultūros objektas, kalbos politika LR. Valstybinės lietuvių kalbos santykis su kitomis kalbomis, jos prestižiškumas, įtaka specialybės kalbai. Kalbos norminimas (kodifikavimas), svarbiausios kalbos teorijos sąvokos ir praktinis jų taikymas. Pagrindiniai interneto puslapiai (VLKK, VLKI, DLKŽ, LKŽ ir TŽŽ).
Specialybės viešųjų kalbų rengimo principai ir metodika. Monologinės ir dialoginės viešosios specialybės kalbos bruožai, raiškaus, stilingo ir efektyvaus kalbėjimo principai. Kalbos struktūra, pagalbinės kalbos rengimo priemonės. Bendravimo su auditorija problemos; klausymosi ir girdėjimo kultūra. Pagrindinių tarties ir kirčiavimo nuostatų taikymas rengiant viešąsias kalbas.
Specialybės tekstų rašymo principai ir metodika. Efektyvaus ir tikslingo rašymo principai. Praktiniai patarimai rengiantiems rašto darbus. Rašymo negalia ir jos išvengimo būdai. Duomenų teikimo tvarka oficialiuosiuose dokumentuose, įvairūs rašybos dalykai (didžiųjų raidžių rašyba, pavadinimų rašymas).
Pagrindiniai specialybės terminų žodynai, terminų kirčiavimas, priešpaskutinio skiemens ir žodžio galo taisyklių taikymas. Svarbiausi terminų sudarymo principai ir jų kūrimo rekomendacijos.
Specialybės tekstų kalba. Bendrasis leksikos fondas. Senųjų ir naujųjų svetimybių vartojimo problemos, jų ryšiai su specialybės terminais. Tarptautiniai žodžiai ir jų vartojimas. Vertiniai, žodžių reikšmių klaidos. Žodžių giminės, skaičiaus ir formos vartojimo ir kitos morfologijos klaidos. Neteiktina priesagų ir priešdėlių vartosena. Dūrinių darybos problemos. Linksnių vartojimo klaidos. Prielinksnių vartojimo klaidos. Šalutinių sakinių jungimo problemos.

Pagrindinės literatūros sąrašas

1. Valstybinės lietuvių kalbos komisijos nutarimai, V., 1998 (arba www.vlkk.lt).
2.Enciklopedinis kompiuterijos žodynas:
www.likit.lt/?i=terminija/enciklopedinis_zodynas

3. Kalbos patarimai (1. Gramatinės formos ir jų vartojimas. V, 2002; 2. Sintaksė: linksnių vartojimas (S 1), V., 2003; Sintaksė: prielinksnių vartojimas (S 2), V., 2004; Leksika: skolinių vartojimas (L1), V., 2005).
4. Ž. Pečiulis, Efektyvi komunikacija, V., 2004.
5. Dabartinės lietuvių kalbos žodynas, V., 2000 arba (www.autoinfa.lt/webdic/).

Papildomos literatūros sąrašas

1. Kanceliarinės kalbos patarimai. V., 1994.
2. Tarptautinių žodžių žodynas. V., 2001.
3. R. Vladarskienė, Dokumentų tekstai, V., 2004.
4. Lietuvių kalbos žinynas.  V., 1998.

Mokymo metodai

Paskaitos, interaktyvūs mokymo metodai, savarankiškas darbas

Lankomumo reikalavimai

Ne mažiau nei 70% paskaitų

Atsiskaitymo reikalavimai

Tarpinis ir galutinis rašto darbai turi būti įvertinti teigiamai.

Vertinimo būdas

Kaupiamasis, 50% tarpinio vertinimo + 50% atsiskaitymo semestro pabaigoje.

Aprobuota katedros

2007 03 30

Patvirtinta Studijų programos komiteto

2007 04 23