Sidebar

Magistrantė D. Umbrasaitė: „Mainų galimybė yra puiki gyvenimo patirtis“

VU Matematikos ir informatikos fakulteto Duomenų mokslo magistro studijų antrakursė Dovilė Umbrasaitė džiaugiasi praleistu semestru Bielefeldo universitete (Bielefeld University), Vokietijoje. Merginai patiko universitetas ir vokiečių dėstymo stilius, tačiau į mainus Vokietijoje norintiems vykti studentams ji pataria: „Nepamirškite tikrinti fizinių pašto dėžučių“ – pasirodo, šioje Vakarų Europos šalyje daug kas vis dar tvarkoma tradiciniu paštu. Apie studijų procesą, skirtumus tarp Vokietijos ir kitų šalių universitetų ir tai, ką galima pamatyti Bielefelde pokalbis su D. Umbrasaite.

2023 09 26 Mainai1 880x494

Dovile, kas paskatino dalyvauti mainų programoje?

Noras pakeliauti, pakeisti aplinką. Gilinti žinias kitame universitete, palyginti studijų programas.

Kodėl pasirinkote būtent Bielefeldo universitetą?

Norėjau vykti į Vokietiją, nes gerai moku vokiečių kalbą, tačiau Duomenų mokslo studijų programa yra siūloma tik keliuose universitetuose. Pasirinkimas nenuvylė, nes Bielefeldo universitetas pasirodė puikus.

Kuo skiriasi studijos Vokietijoje lyginant su Lietuva? Tiek kalbant apie studijų organizavimą, atsiskaitymus, kitus akademinius dalykus, tiek turint omenyje santykį su dėstytojais, administracija ir pan.?

Pagrindinis skirtumas, jog skiriasi semestrų pradžios laikas. Pavasario semestras prasidėjo tik balandžio mėnesį ir tęsėsi iki pat rugsėjo pabaigos. Šis dalykas yra itin neįprastas lyginant su tvarka Lietuvos ir kituose Europos universitetuose.

Bielefeldo universitete, kaip ir Vilniaus universitete, Duomenų mokslo magistro laipsnio studijų programa vykdoma anglų kalba. Nors studijuojant Vokietijoje pravartu mokėti vokiečių kalbą, tačiau tai nėra svarbus faktorius renkantis šią studijų programą. Visa informacija, kurso medžiaga ir pan. yra pateikiama taip, jog visi tarptautiniai studentai ją galėtų lengvai suprasti. Universiteto dėstytojai, darbuotojai ir kiti studentai puikiai kalba angliškai, dėl to net ir nežinant kalbos nereikėtų jaustis nesaugiai ar neužtikrintai. Universitetas siūlo nemokamas vokiečių kalbos tobulinimo paskaitas pagal pasirinktą lygį. Kalbos kursus galima lankyti mėnesį prieš studijų semestrą ar viso semestro metu ir už tai gauti kreditų.

Studijų programa yra suskirstyta moduliais studentams, kurie yra baigę ekonomikos ar statistikos krypties bakalauro studijas bei Informacinių technologijų studijas. Dėl šios priežasties nebuvo sunku susirasti sau įdomius ar norimus mokytis kursus. Visuose kursuose daug dėmesio yra skiriama šiuolaikinės mokslinės literatūros ir straipsnių analizei, tai padėjo geriau susipažinti su duomenų mokslo sritimi. Praktinių užsiėmimų ir teorinių paskaitų krūvis yra paskirstytas taip, jog paskaitose sužinotą informaciją iškart būtų galima pritaikyti atliekant realias užduotis.

Dauguma dėstytojų patys atlieka mokslinę veiklą, susijusią su duomenų mokslu (dirbtiniu intelektu, mašininiu mokymusi ir pan.), dėl to jautėsi, jog dėstytojai gerai išmano savo sritis ir gali plačiau papasakoti dominančiomis temomis. Dėstymo tempas asmeniškai buvo labiau priimtinas nei VU, kurso medžiaga geriau struktūrizuota. Nebuvo atvejų, kai studentai yra užlaikomi papildomai po paskaitų, jog būtų išdėstyta visa numatyta informacija. Komunikacija su dėstytojais ir jų asistentais buvo greita ir aiški. Pateikus atsiskaitymo darbus, visuomet suteikiamas grįžtamasis ryšys.

Į studijų mainus vykau antrą kartą, todėl visą tvarką jau žinojau ir su sunkumais nesusidūriau. Bielefeldo universitete International office dirba patys studentai, kurie padeda susitvarkyti visus reikiamus dokumentus, organizuoja susipažinimo renginius ir pan., komunikacija visuomet vyko sklandžiai ir greitai tiek gyvai, tiek ir susisiekus el. paštu. Atvykstantiems studentams yra priskiriamas fakulteto koordinatorius, kuris padeda renkantis studijų dalykus bei iškilus nenumatytoms problemoms su studijomis.

2023 09 26 Mainai2 880x541

Dovilė su studijų draugais. D. Umbrasaitės nuotr.

Ar turėjote išankstinių nusistatymų prieš pradėdama studijas svečioje šalyje? Ar jie pasiteisino?

Vokietijoje yra daug biurokratijos ir popierizmo. Net tvarkantis universiteto dokumentus teko siųsti laiškus realiu paštu. Atvykstantiems studentams patarčiau nenustebti, jog ne visas paslaugas gali užsisakyti ar atlikti skaitmeniniu būdu ir nuolat tikrinti savo fizines pašto dėžutes.

Ar pavyko po Vokietiją ir pakeliauti? Galbūt galėtumėte parekomenduoti, ką pamatyti mieste, kuriame gyvenote jūs?

Po Vokietiją pakeliauti pavyko ganėtinai nemažai. Prieš semestrą kiekvienas Vokietijos studentas (ir atvykstantieji su mainais) turi sumokėti semestro mokestį. Į semestro mokestį įeina ir transporto bilietas, todėl visą semestrą su studento pažymėjimu galima važinėti visu viešuoju transportu – autobusais ir metro, taip pat traukiniais regione, kuriame yra universitetas. Įsigijus „Vokietijos bilietą“ galima pigiau keliauti traukiniais po visą šalį. Nors pats miestas nėra labai turistinis, tačiau didelė jo teritorija yra regioninis parkas, todėl mėgstantiems leisti laiką gamtoje yra siūlomos puikios galimybės leistis į žygius, aplankyti zoologijos sodą, leisti laiką prie ežerų, apsilankyti botanikos sode. Miesto centre esančiame senamiestyje galima tiek apsipirkti, tiek apsilankyti jaukiose kavinėse ar restoranuose, aplankyti vietinius muziejus ir galerijas. Mieste vyksta daugybė renginių, tokių kaip „Kultūros naktis“ Vilniuje, o žymiausioje miesto vietoje Sparrenburg ir kasmetinė viduramžių mugė.

Kaip dažniausiai leisdavote laisvalaikį? Ar universitete buvo studentų poilsio erdvė? Ar miestas, kuriame gyvenote patogus ir svetingas studentams?

Dažniausiai laisvalaikį leisdavau su kitais studentais į Bielefeldą atvykusiais su mainų programomis bei keliaujant.

Didelį įspūdį paliko pačio universiteto erdvės. Universiteto miestelyje gali visuomet jaustis saugus, susitikti su draugais, lengvai surasti vietą mokytis, o išalkus ir apsilankyti vienoje iš daugelio universitete esančių kavinių ar valgyklų. Šių dalykų ganėtinai trūko mokantis VU, nes Matematikos ir informatikos fakultetai nepriklauso bendram universiteto miesteliui.

Miestas yra ganėtinai nedidelis, todėl susisiekimas yra labai patogus viešuoju transportu, nereikia ilgai stovėti kamščiuose. Gyventi Bielefelde yra labai saugu, miestas svetingas visiems studentams.

2023 09 26 Mainai3 880x587

D. Umbrasaitės nuotr.

Ar Vokietijoje gyventi buvo brangu? Ar studentams taikomos tokios pat nuolaidos kaip Lietuvoje?

Suteikiama „Erasmus“ stipendija yra didelė pagalba norint važiuoti studijuoti į užsienį, tačiau norint daugiau keliauti, patartina turėti santaupų. Visiems atvykstantiems studentams yra pasiūlomas kambarys bendrabutyje. Tokiu būdu nuomos išlaidos nėra per didelės, taip pat lengviau susipažinti su kitais studentais. Maisto kainos ganėtinai panašios kaip Lietuvoje, tačiau universitete galima gauti pusryčius, pietus ir vakarienę ganėtinai žemomis kainomis, todėl badauti tikrai nereikia.

Ką patartumėte norintiems išvykti su mainų programomis?

Nedvejojant užpildyti dalyvavimo paraišką! Suteikiama mainų galimybė yra puiki gyvenimo patirtis, norint pažinti naujas kultūras ir žmones, įgyti daugiau ne tik profesinės ar studijų patirties, bet ir gyvenimiškos.

Registracija į dvišalius mainus vis dar tęsiasi!

Ar norėtum pasimokyti kitų šalių universitetuose, susirasti draugų svetur ir patirti smagų gyvenimišką nuotykį? Dar gali suspėti į studijų mainų traukinį! Registracija į dvišalius mainus veiks iki spalio 1 d. vidurnakčio.

Daugiau informacijos apie mainų galimybes čia. Naujienos apie mainus skelbiamos:

https://www.vu.lt/tarptautiniai-rysiai/naujienos
https://www.facebook.com/VUTarptautiniaiRysiai

2023-09-26

 

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos